Galileo zpřesňuje navigaci i geocaching
doporučení návod mapa
Evropská unie spustila ostrou verzi navigačního systému Galileo. Trvalo jí to 17 let, tedy zhruba stejně dlouho, jako Američanům před lety vývoj GPS a Rusům GLONASS.
Mobilní telefony s procesory Snapdragon by měly umět Galileo využívat po systémové aktualizaci, která proběhne nejspíš do konce letošního roku. Už teď to zvládají modely Huawei Mate 9 a Mate 9 Pro, BQ Aquaris X5 Plus a Samsung Note 7 - ten je ovšem stažený z trhu kvůli nebezpečí plynoucí z výbuchu baterie.
Na příjem signálu Galileo je připravená řada navigací eTrex od Garminu. Už teď přijímala GPS i GLONASS. Je určená pro outdoorové využití.
Evropský systém Galileo je nezávislý na Američanech, Rusech i Číňanech. Ti všichni mají své navigace plně pod kontrolou a dokáží je v případě vojenského konfliktu protivníkům vypnout, nebo do nich nepozorovaně zanesou chyby, jejichž hodnoty a způsob odstranění znají pouze oni.
To byl také hlavní důvod, aby Evropská unie investovala 10 miliard eur do svého Galilea.
Přesnost do jednoho metru
Pro geokačery Galileo přináší větší přesnost. Zatímco GPS pracuje s přesností na několik metrů a v zastíněném terénu nebo zastavěném území může přesnost klesnout až na desítky metrů, Galileo slibuje desítky centimetrů. Nejvyšší přesnost dosahuje placená verze, o řád méně přesná je bezplatná verze. Metr je ovšem stále velmi přesné měření!
Je však otázka, zda to při geocachingu někdo dokáže pořádně využít. Chyby se totiž obvykle nasčítají mezi přístrojem a hlavou. Začíná to ne zcela přesným zaměřením nové cache a končí halabala hledáním ve spěchu. Zkušení geokačeři proto dávají při závěrečném dohledání důraz spíše na své předchozí znalosti a úsudek, než na maximálně přesné měření polohy. Je to rychlejší a spolehlivější.
V některých speciálních případech je stále nutné využít kompas nebo busolu z běžných turistických potřeb. Ostatně pracují s nimi stále například orientační běžci nebo vodáci.
Zatím si maximální přesnost Galilea nemůžeme ověřit, protože z plánovaných třiceti satelitů jich na obloze krouží zatím jen dvanáct a to se ještě dva hlásí jako nefunkční. První satelit byl dostupný v roce 2011. První spolehlivé určení polohy ze čtyř satelitů bylo experimentálně možné koncem roku 2015.
Pro určení polohy stačí příjem signálu ze tří satelitů, pro doplnění o nadmořskou výšku je potřeba signál ze čtyř satelitů.
Titán ducha Galileo Galilei
Kde na nás čeká Galileo Galilei? Sbalte věci do batohu, nabijte navigaci a vydejte se na lov tří tuzemských nejvýznačnějších kešek, které připomínají tohoto titána vědy. Renesanční Ital (1564-1642) podstatně vylepšil dalekohled a formuloval první Newtonův zákon pohybu. Je považován za otce moderní astronomie a fyziky. S jistou dávkou zjednodušení lze o jeho současnících říci, že co teoretik vědy Francis Bacon vymyslel, astronom Johannes Kepler vypočítal a astronom Mikuláš Koperník popsal, to Galileo potvrdil pečlivým pozorováním.
GALILEO před budovou, kde sídlí vedení evropského projektu - https://coord.info/GC2M098
GALILEO mystery cache je součástí tematické série věnované navigaci a satelitům - https://coord.info/GC2JE77
A PŘECE SE TOČÍ cache poukazuje na spor o heliocentrickou soustavu - https://coord.info/GC4VR8J
takže gpskám budeme za pár let říkat galilejky