Sbírání kešek je zábava pro celou rodinu
doporučení návod
Pokud vás obyčejné procházky nebaví, zkuste sbírat kešky. Geocaching patří mezi nejoblíbenější volnočasové aktivity. A není divu. Objevujete nová místa, zažijete trochu adrenalinu a na konci dne si povídáte o prožitých dobrodružstvých. Jak se na geocaching připravit? Čtěte dál.
Nebaví vás jezdit na výlety za hranice města, a přesto toužíte po rodinné aktivitě? Máte pocit, že už znáte všechny možné koutky okolo? Vyvedeme vás z omylu. Při sbírání kešek zjistíte, že existují místa, kde jste ještě nikdy nebyli.
Co to je geocaching
Zjednodušeně je to hledání krabiček s předměty uvnitř ní. Krabičky neboli keše se nachází buď na frekventovaných místech, např. pod lavičkou u zastávky MHD nebo v přírodě, např. pod pařezem. Proto je hledání taková zábava, nikdy nevíte, na co narazíte. A protože jsou lidé (hlavně děti) soutěživá stvoření, berou honbu za keškami velmi vážně. Dokonce se můžete s kamarády předhánět v tom, kdo jich našel víc.
Udělejte si plán
Na začátku si ujasněte, kolik času dané kešce/keškám chcete věnovat. Některé vám zaberou více a některé méně času. Sbírání trvá 30 minut, ale klidně i 8 hodin. Pokud jdete s dětmi, ujasněte si, jaké cesty společně zvládnete.
Na cestu si zabalte batoh, svačinu, vodu a kvalitní oblečení a sportovní boty. Nikdy nevíte, na jaký terén či počasí narazíte, tak se připravte radši na vše. Dobrou volbou je i KPZ, sprej proti komárům a kapesníky. Nezapomeňte na propisku nebo tužku, kterou se zapíšete do zápisníku (logbooku) v krabičce.
Stáhněte si aplikaci
Nejlepší způsob, jak s geocachingem začít, je stáhnout si aplikaci Geocaching®. Najdete v ní veškeré informace. Mapu, umístění kešky, nápovědy a další užitečné tipy. Na svém účtu můžete kontrolovat i ostatní uživatele a komunikovat s nimi.
Vždy si zkontrolujte náročnost, pokud totiž jdete s dětmi, asi nechcete lézt do malých stísněných míst. Geocaching je o zábavě, ne o přehnané soutěživosti, která děti snadno odradí.
Ve sbírání se střídejte
Aby děti sbírání bavilo, dejte jim prostor, aby našli keš ony. Můžete jim trochu radit, nebo je vysadit na ramena, když se keš nachází vysoko, ale nechte většinu práce na nich. Budou aktivní a ani si to neuvědomí. A to určitě oceníte, až vám pak doma rychle a spokojeně usnou. Děti svoji zvědavost potřebují rozvíjet, což se při geocachingu skvěle trénuje.
Kešky najdete opravdu všude. V lese, městě, u nás i v cizině. Zkušení hráči mohou zakládat i své vlastní kešky a přispět tím další zábavě.
Jen technická: "Aby děti sbírání bavilo, dejte jim prostor, aby našly keš ony". Měkké i napíšeme pouze v případě podmětu r.m.ž., nebo v případě "oni".