1
Poklady zo severu Slovenska - Súľovské skály
Příspěvek od
publish
,
17 listopad 2015
·
6 876 Zobrazení
reportáž
Poklady ze severu Slovenska - Súlovské skály
Jednou z mých zamilovaných oblastí jsou Súľovské skály, kam bych vás chtěla prostřednictvím kešek na chvíli pozvat. Súľovské skály mám od mých HC co by kamenem dohodil, proto se tam stále vracím a nevím se nasytit jejich krásy. Dá se tam jít na malou procházku, no člověk tam může strávit i několik dní a stále objevuje něco nového. Je to kraj vhodný pro pěší turistiku, cyklistiku a třeba i horolezectví. Okouzlí vás skalními věžemi a útvary a především nádhernými výhledy. Centrem Súľovských skal je obec Súľov - Hradná, kde můžete zaparkovat vaše geovozidlo a taky je tady možné najít ubytování.Mezi nejstarší kešky Súľovské oblasti patří „Ghotic gate“ (GCKA0G), založená v roce 2004 a „Súľov“ (GCWQ1G) z roku 2006. Obě kešky ukazují dvě z turisticky nejzajímavějších míst, Gotickou bránu a Súľovský hrad.
Další kešky začali přibývat postupně a největší boom nastal počas přípravy jedenáctého pokračování série turistickych eventů „Túlavé topánky“ v dubnu 2011. Od té doby každý rok přibývají další kešky, dokonce tady vznikla série „Minihrebeňovka“ se začátkem na GC37FVP.
Při postupu hřebenem od Súľovskeho hradu nejdřív po zelené a později po červené turistické značce máte možnost navštívit mnohé vyhlídkové místa. Z nich se můžete kochat výhledmi na celou Súľovskou dolinu. Na „Štefánikovej vyhliadke“ (GC3H3NN) se dá posedět a odpočinout si. Na hřebenech kolem celé doliny je množství takových míst, třeba „Krížovou cestou do orlieho hniezda“ (GC1WF3N) nebo „Keška na Kečke“ (GC2R150).
Kromě Gotické brány můžete v Súľovskych skálách vidět mnoho dalších jedinečných skalních útvarů. Skále ve tvaru houby prašivky je věnována „Lycoperdon perlatum var. Suloviensis“ (GC2R356), kešku „Obrovská brána v Slopoch“ (GC2MV12) najdete při mohutné skalné bráně a taky tady můžete potkat King Konga (GC2RRPF). Náročnejší multikeška „Skalné okná na sever od Súľova“ (GC47BP3) vám udělá přehlídku skalních oken i okének v téhle oblasti.
Milovnici horolezectví si přijdou na své na kešce „Horrorlezecká“ (GC25ZG6), první T5-ce v Súľovských skálách, založené v roce 2010. Díky zajimavému převedení je nutno zmínit kešky „Súľovská obora“ (GC2RR76) nebo už zmíněný „King Kong“. Kromě Obrovské brány v Slopoch jsou zde ještě další dvě Earth keše, nejstarší „Skalné mesto“ (GC1E0E7), založená v roce 2008 a „Šarkania diera“ (GC2MTZN).
Súľovské skály jsou známé taky svou bohatou faunou a flórou. Kromě jelenů, srnců, lišek nebo divočáků zde můžete pozorovat mnoho vzácných dravých ptáků a ještěrek. Na nedostupných skalních věžích mají vhodné podmínky k hnízdění. Na jar louky rozkvétají barvami, mezi prvními se rozvine prvosenka bezlodyžná nebo různé druhy konikleců. Později v květnu se objeví něžné kvítky horce či konvalinek.
Proč se vybrat právě do Súľovských skal? Protože jsou tu na poměrně malém územi skoncentrované bohaté přirodní krásy, nenároční turistika provozovatelná v léte i v zimě a samozřejmě pro kešera možnost odlovit množstvo hezkých a zajímavých kešek.
Autor: bilulah
Pěkné fotky.