Co je to BlueGEO?
BlueGEO je bezdrátový vysílač pro hru Geocaching, která spočívá v hledání ukrytých krabiček za pomoci navigace.
Díky BlueGEO je možné přivést hráče na zajímavá místa (pamětihodnosti, náměstí, přírodní památky atp.), kam nelze krabičky fyzicky umístit.
Pro nalezení finální krabičky a získání bodu je tedy nutné, aby hráč na zajímavé místo došel a potřebné souřadnice si z BlueGEO vyčetl chytrým telefonem či navigací.
Pokud jste hráči Geocachingu, jistě jste již narazili na keš označenou „CHIRP“. Tento druh mystery keše využívá bezdrátový vysílač od firmy Garmin, z něhož získáte potřebné informace pomocí navigace stejné značky nebo některých mobilních telefonů.
BlueGEO funguje na podobném principu, ale na rozdíl od Garminu používá technologii Bluetooth, která je mnohem více rozšířena v chytrých mobilních telefonech.
K získání souřadnic z BlueGEO můžete použít telefon od jakéhokoli výrobce.
Proč BlueGEO vzniklo?
Když jsem začal hrát hru Geocaching, překvapilo mě, jak velká komunita kolem této hry existuje a kolik lidí věnuje svůj volný čas a energii k tomu, aby měli ostatní hráči zábavu.
Například, když jsem navštívil nějaké neznámé město, stačilo si vyhlídnout keše s nejvyšším hodnocením a ty mě přivedly na nejzajímavější místa, která nejsou turistům známa a určitě bych je minul. To je pro mě dodnes největší přínos, proč se Geocachingu věnuji.
Když jsem našel na mapě mystery keš typu CHIRP, byl jsem zklamán, že ji nemohu vyzvednout, jelikož nemám správnou navigaci od Garminu. Resp. měl jsem navigaci od Garminu, ale ne vhodný typ, a tak jsem si informace nemohl vyčíst. Byl jsem zklamaný a dlouho mi CHIRPové otazníčky svítily na mapě.
Tak jsem si řekl, že vytvořím alternativu, která bude využívat mnohem rozšířenější technologii a tím dám kačerům k dispozici vysílač čitelný mobilním telefonem od jakéhokoli výrobce.
Po nastudování informací jsem vsadil na technologii Bluetooth Low Energy, která je mnohem více rozšířená než ANT+ od Garminu a moduly jsou dnes již v každém chytrém telefonu.
Srovnání s CHIRPem
Jak BlueGEO funguje?
Autor keše (owner) umístí BlueGEO u významné památky, kde není možné uschovat finální krabičku, a zveřejní souřadnice BlueGEO.
Hráči přijdou na místo a pomocí aplikace v mobilu vyčtou potřebné informace a zjistí souřadnice finální krabičky s logbůčkem.
Aplikace pro BlueGEO
K vyčtení informací z BlueGEO slouží stejnojmenná aplikace pro Android, kterou si můžete stáhnout z Google Play obchodu zdarma.
https://play.google....d.droid.bluegeo
Aplikace pro iOS se připravuje...
Jak vlastník keše nahraje do BlueGEO své informace?
Každé BlueGEO dostane při výrobě unikátní výrobní číslo a heslo. Toto heslo slouží majiteli k zapsání vlastního textu, které bude BlueGEO vysílat. Jakmile je zadáno správné heslo, lze měnit název keše (např. BG123456) a samotný tezt zprávy jako: „Gratuluji k nalezení, finální souřadnice jsou …“
Kde lze vyzkoušet BlueGEO?
Úplně první BlueGEO byla instalována ve Zlíně 23.12.2015: https://www.geocachi...YQ_bluegeo-zlin jako vánoční dárek místním hráčům a funguje dodnes bez výměny baterie.
Další je například v Uherském Hradišti: https://www.geocachi...herske-hradiste
Kde lze BlueGEO zakoupit a kolik stojí?
Cena BlueGEO je 888 kč a lze ji zakoupit přes E-shop http://www.gcshop.eu
Návod pro BlueGEO ke stažení zde: http://www.waldi.cz/navod.pdf
Pokračování článku na: http://www.geocachin...-nejvíce-ptáte/
Novinky můžete sledovat na FB: https://www.facebook...uegeoGeocaching
Ahoj,
jak jistě víš, k BlueGEO se v jeden okamžik může připojit pouze jeden uživatel. Je to jistá nevýhoda, ale např. při FTF je to spravedlivé v tom, že se opravdu připojí jen ten první a odstatní musí počkat, až se odpojí nebo uplyne "timeout".
Za druhé, v aplikaci lze vložit text, takže se nemusí ťukat znovu, ale jen se vloží např. ze schránky (jednoduše text odněkud zkopíruješ a vložíš, nic složitého) ;-)