5. OSM - Tracklogový upír
mapa garmin
Už jste si všimli, jak je vaše GPS nepřesná? Nevěříte? Máme ale důkaz, a tím jsou vaše stopy v tracklogu. Téměř každá GPSka umí periodicky zaznamenávat vaši polohu a tu ukládat do GPX souboru. Zpětně si pak můžete prohlédnout, kudy jste se pohybovali, a to se pro mapování hodně hodí!
Pokud se někde pohybujete pravidelně, zkuste si tam zobrazit více vašich tracklogů najednou. Určitě si všimnete, že každý bude trochu jiný. Každá stopa vede trošičku jinudy. Ano, GPSka je nepřesná, ale pokaždé jinak. A tak se všechny vaše stopy z tracklogů budou různě motat v okolí skutečné cesty. Tu vpravo, tu vlevo, více či méně. Jeden tracklog může být dosti zavádějící. Ale z několika podobných tracklogů dokážeme docela dobře vizuálně zprůměrovat pravděpodobný průběh cesty. Sice třeba ne ideálně, ale pořád lépe, než jen z jedné zaznamenané stopy.
Kde ale při kreslení vzít tolik různých tracklogů? Asi se nám nechce všechno procházet mnohokráte. A jsme u první věci, jak můžete komunitě OSM pomoci. Ještě ani nezačnete sami kreslit, a už můžete být nápomocni. Poskytněte své tracklogy!
O své soukromí se nemusíte bát. Je na vás, jaké tracklogy se rozhodnete sdílet. Ale když už je poskytnete, můžete si zvolit úroveň anonymizace. Přednastaveno je, že stopa nebude svázána s uživatelem, a budou odstraněny i veškeré časové údaje. Nikdo tedy nepozná, kdo tuto stopu poskytl, ani kdy ji zaznamenal. Pokud ale chcete, můžete se rozhodnout sdělit více, třeba ty časové značky, protože podle nich se dá poznat například i to, jakou rychlostí jste se pohybovali.
Jak tracklogy nahrajete? Na OSM webu na to máte nahoře na stránce volbu v menu: http://www.openstreetmap.org/traces
Až pak budete někdy sami editovat mapu, můžete si kromě podkladové ortomapy zapnout i zobrazení všech zveřejněných GPS stop. Ve webovém editoru iD to najdete tam, kde si vybíráte podkladové mapové vrstvy. Najdete tam i překryvnou vrstvu OpenStreetMap GPS traces.
Nicméně, i když svoji zaznamenanou stopu nechcete sdílet s ostatními, pořád ji můžete použít jako podklad pro vaše vlastní kreslení do mapy. Je to velmi snadné, stačí ten váš GPX soubor vzít a myší přetáhnout do okna editoru. Stopa se tam zobrazí, ale jen pro vás!
Pokud se tedy opravdu rozhodnete zaznamenávat tracklogy pro účely mapování, měli bychom se snažit, aby byly pokud možno co nejkvalitnější. Prohlédněte si nastavení ve své GPS, a pokuste se zapnout co nejčastější zaznamenávání stopy. Ale nezapomeňte na případné limity vašeho přístroje, aby se vám tracklog nezaplnil dřív, než řeknete šmytec!
Uživatelům starších GPS Garmin (Jako třeba Vista HCx) doporučuji, aby si v nastavení tracklogu povolili ukládání na paměťovou kartu. U novějších modelů je zase dobré zapnout archivaci. On je tam totiž tracklog omezený jen na 10000 bodů, ale takhle se vám při zaplnění odloží do samostatného GPX souboru.
Už chápete, proč je užitečné u nakreslených dat do mapy udávat i zdroj původu? Pokud kreslíte něco podle tracklogu, je dobré označit původ z gps. To proto, aby případný korektor věděl, že skutečná poloha se může od zakreslené klidně o nějakých pár metrů lišit. Protože už všichni víme, že GPSka není dostatečně přesná!
Předchozí díl | Následující díl
Pokud se Vám tento blog líbil, přidělte mu hvězdičky nad nadpisem. Děkuji!
Na tenhle dil jsem cekal. Neco malo jsme uz na osm upravil a prave dle tracklogu, ale stale premyslim nad jednou veci. Kdyz nahraju celej tracklog, tak je z neho poznat, kde jsem hledal kese. Neni toto zneuzitelne?