Realita je naštěstí jiná. (Trochu... ) Pokud o současném programování nic nevíte, možná vás bude zajímat, jak se dnes taková aplikace, jako je Geoget, tvoří?
Nejprve vezmete programátora. Ten musí být šikovný, aby to vůbec dokázal napsat. Musí být dostatečně šílený, aby se do takové věci zadarmo pustil. Ale ne moc, aby neběhal po stěnách a nehýkal. A v neposlední řadě musí být dostatečně psychicky odolný, aby se po pár negativních příspěvcích na fóru nesložil, celý program nesmazal, a nešel raději prodávat zeleninu na trh.
Takového programátora posadíte k počítači, kde je nějaké to vývojové prostředí. V tom se nakreslí jednotlivé formuláře aplikace a napíše se program, který určí, co každé to hejblátko na jednotlivých formulářích má udělat. Zní to jednoduše, pokud chcete dělat jen jednoduché věci. Jenže těch věcí je hodně, a ne vždy jsou zrovna jednoduché.
Geoget je napsaný ve vývojovém prostředí Delphi. To je profesionální vývojový software postavený na jazyce Pascal. (A taky není úplně za hubičku.) Výhoda Pascalu je v tom, že je to jazyk stvořený původně pro výuku programování, ale pak se stal oblíbený, protože se dobře čte a dobře se chápe, co ten program dělá. To se hodí, když se člověk po delší době vrátí k nějakému staršímu kódu. Při programování totiž spousty času strávíte tím, že přemýšlíte, proč jste to kdysi napsali takhle a ne jinak.
Proto není překvapením, že Geogetí skripty také používají Pascal. Možná i proto dokáží skripty pro Geoget psát i lidé, kteří nikdy v Pascalu neprogramovali.
Jen programovat ale nestačí! V každém programu je i nějaká ta grafika. Mnoho grafiky! Každičká ikonka, logo, atd. Jen těch mrňavých ikonek v menu je tam více jak 100. Tady přichází ke slovu grafický editor Gimp, kterým se obrázky upravují a konvertují do těch správných rozměrů a formátů. Ale to až poté, co od výtvarně nadanějších lidí nějakou tu grafiku vyžebrám. Nakreslit si ji vlastnoručně, to bohužel opravdu nesvedu.
Pokud se vše podařilo, máte vyrobenou hezkou aplikaci. Co ale udělat s tím, aby mohla být vícejazyčná? Samotná aplikace je psána anglicky. (No, k pravé angličtině to má asi daleko!) Jak se z toho ve vašem počítači stane čeština? To díky lokalizačnímu nástroji GetText. Stačí mu přichystat předpis, jaký originální text má nahradit jiným. A to zvlášť pro každý jazyk. Pokaždé, když se připraví nějaká nová verze Geogetu pro zveřejnění, pomocí programu PoEdit si nechám zjistit nové, doposud nepřeložené texty v programu, a vymyslím jejich novou českou obdobu.
Ale než si toto všechno budete moci stáhnout, je třeba vyrobit instalační balíček. Ani tady se programování nevyhneme, protože je třeba mít vyrobený instalační skript, pomocí kterého systém InnoSetup vezme všechny potřebné soubory, včetně třeba Cachemapy, aby z nich vyrobil instalační soubor. Ale také dovolí řídit a programovat jednotlivé kroky, které vás pak při instalaci čekají. Tyhle věci se často nemění, ale i tak je občas třeba v něm něco malého upravit či vylepšit.
Výsledkem je ten jeden veliký instalační soubor, jehož osud je plně ve vašich rukách! Mne už pak čeká nekonečné vylepšování a další a další verze... jé, hele, pizza!
TO jsem zvedava na clanek po skoleni...