Offline ortomapa do A:drake
geoget mapa návod android
O potřebě mít data v mobilu offline snad není třeba polemizovat. Zažili to snad všichni. Není nutné ani vyrazit do nějaké Tramtárie, stačí naše vysídlené pohraničí. Snadno se tam ocitnete v místech, kde mobilní signál buď není vůbec, nebo je tam internet ukrutně pomalý. Offline data pak přijdou více než vhod!
Už umíme mít v mobilu offline databázi Geogetu i s offline obrázky, a k ní i offline vektorovou mapu. Paráda! Ale někdy se při hledání keše hodí i ortomapa. Ale ouha, není snadné si ji stáhnout. A i když se vám to nějak podaří, je ukrutně veliká. Co s tím?
Zamysleme se. K lovu keší nepotřebujeme celou ortomapu. Stačí nám jen jedna vrstva v nějakém rozumně detailním přiblížení. A nepotřebujeme ji mít celou, stačí nejbližší okolí jednotlivých kešek. Vlastně něco podobného, jako je v Geogetu u listingu jako náhledová mapka. Pro její vygenerování musel Geoget stáhnout patřičný kousek ortomapy... kéž by to šlo použít i v mobilu!
A ono by to šlo! Od verze Geogetu 2.9.10 dokonce velmi snadno...
Když Geoget generuje do listingu náhledovou mapku, tak si stáhne potřebné mapové dlaždice, a uloží si je do souboru. Stačí použít funkci Offline listingy, a ono to pro všechny keše na seznamu stáhne i ty mapky.
Odskočme si do Adrake. Ten, když ukazuje internetové mapy, tak si jednotlivé stažené mapové dlaždice také schovává do souboru. Dokonce tam lze nadefinovat mapu, která se zobrazuje jen ze souboru, aniž by Adrake něco stahoval z internetu.
A pointa celého toho povídání je - soubor s mapovými dlaždicemi v Geogetu i Adrake má nyní stejný formát!
Už vám to došlo? Jednoduchý postup:
- Na seznam si vyberu keše, co mne zajímají.
- Pomocí funkce offline listingy si stáhnete obrázky a mapky
- do mobilu nahrajete databázi, IMC soubor s obrázky a soubor s mapkami
- a hurá do terénu, vše potřebné máte offline v kapse!
Nejprve mějte v Geogetu nastavenou ortomapu jako jednu ze svých náhledových map. Nástroje -> nastavení -> Náhledové mapy. V návodu budu dále předpokládat, že tam máte mapu mcz_orto. Tamtéž si všimněte, jakou hodnotu Zoomu máte vybranou. Bude se to později hodit.
Této mapě odpovídá v datovém adresáři soubor md-mcz_orto.sqlite. Tento soubor pak budete společně s databází a IMC souborem nahrávat do mobilu. Při nahrání do mobilu jej ale nahrajte v Adrake do podsložky maps, a soubor přejmenujte třeba na ggorto.sqlitedb. Ta změněná přípona je důležitá!
A toto uděláte vždy, když si budete připravovat data do mobilu. Někteří si to asi zapracují do Combine dávky, aby to měli na jedno kliknutí.
Teď už stačí jednou na začátku naučit Adrake s touto mapou pracovat.
V Adrake přejděte do Nastavení -> Mapy -> Upravit nastavení map. Hned nahoře, jak se vybírá Zdroj mapy, dejte Nový. Typ mapy nechte na Google/OSM, a tento zdroj mapy nazvěte třeba Geoget. Vraťte se o úroveň zpět.
Přesvědčte se, že máte vybrán tento nový mapový zdroj, a dále se věnujme mapové vrstvě. I tam klepněte na Nová. Režim nechte na basic, a vrstvu si pojmenujte třeba orto. Klíčová je položka Soubor, kde nalistujte vámi nahraný ggorto.sqlitedb. A jako URL nenastavujte nic. Mapa pak poběží offline. Šoupátka všech tří nastavení kolem měřítek nastavte na stejnou hodnotu, jakou jste měli ten Zoom v Geogetu u náhledové mapky.
A tím máte hotovo, a můžete s tím pracovat jako s jakoukoliv jinou mapou. Můžete si ji i nastavit do rychlého přepínání map.
Dost možná půjde použít podobný postup i v jiných programech. S těmi ale nemám osobní zkušenost, tak neporadím.
Nastává doba offlajnová! Tímto to totiž nekončí, ale začíná. Ještě nějaká překvapení čekají...
Pokud se Vám tento blog líbil, přidělte mu hvězdičky nad nadpisem. Děkuji!