1. Kapsovo geo-okénko - Pelhřimovy
doporučení gc.cz reportáž
No a jaké kešky v této rubrice najdete? No, říkám rovnou, že složité mysterky ani T5 a ani PWT to nebudou, na to první nemám dost chytrou hlavu, na to druhé fyzičku a na to třetí .... no, však někteří vědí. Nechci tady ani příliš psát o těch nejvyhlášenějších geo-peckách, protože ty stejně většina z vás zná. Spíš se chci soustředit na takové ty neobyčejně obyčejné kešky, tedy na ty, které pro mnohé vypadají na první pohled nenápadně, nebo dokonce i nezajímavě ale přesto by byla škoda je přehlédnout. Zejména pak takové, které podle mě stojí i za samostatný výlet a které jsou dostupné (téměř) každému. Podle mého osobního názoru pak "kvalita" kešky není jen o samotné pixle ale o celém souboru souvisejících vlastností. V konečném výběru tak samozřejmě najdete i kešky se supervymakanými schránkami, stejně tak jako běžné "pařezovky", jejichž hodnota však tkví v něčem jiném – preferuji zejména zajímavá a pěkná místa.
No a jaká že bude první keška v tomto seriálu? Bude to:
GC1XX8P - Pelhřimovy - kostel Sv. Jiří
Tato keška je přesně tím typickým úkazem, kdy schránka samotná za moc nestojí ale místo, kde se nachází, tak to je naprosto suprové. Napřed ale ke kešce – je to bohužel jen klasická nevyfouklá petka, takže opravdu žádný zázrak. Je to škoda, protože tohle místo by si rozhodně zasloužilo něco lepšího a hlavně většího, protože místa je tu všude kolem opravdu dost a dost. Uvažoval jsem o tom, že bych se s ownerem dohodl, že by bylo lepší dát sem něco většího ale vzhledem k tomu, že je to Polák, tak jsem to nakonec ani nezkusil, protože polsky se asi opravdu nedomluvím.
Nicméně místo samotné je opravdu fantastické, jde o zaniklou obec Pelhřimovy, která doplatila na dlouholeté a velmi komplikované historické spory a události. Obec byla několikrát rozdělena a zase spojena až to nakonec dospělo do dnešní podoby, kdy je opět rozdělena hraniční říčkou Hrozová na českou a polskou část. Polská část je ještě obydlená ale zdejší obyvatele byste spočítali na prstech. Nicméně stojí za vidění, je tu pěkná kaple, zřícenina kostela a také něco, co je v mapách označeno jako zámek ale moc to na to nevypadá. Zajímavostí je pak zdejší kostel, který nemá zvony a tak zvuk zvonů velmi hlasitě přehrávají výkonné reproduktory – opravdu legrační zážitek.
Na české straně pak byly již před desetiletími srovnány všechny domy se zemí a zůstal pouze kostel Sv. Jiří. Ten samozřejmě také chátral, až se mu nakonec propadla i střecha a zůstaly zachovány v podstatě jen obvodové zdi. Zbytky kostela navíc byly tak zarostlé, že už skoro ani nebyly vidět. V hodině dvanácté se ale kostela chopili nadšenci z Hnutí duha a postupně jej opravují. Dnes je již okolí kostela vysekáno a hlavně má kostel úplně novou střechu a rekonstruovanou věž. Kolem pak najdete nejen pozůstatky vesnice, srovnané komunisty se zemí ale také pozůstatky hřbitova v podobě zarostlých náhrobků.
Kostel i okolí jsou velmi fotogenické a proto vřele doporučuji k návštěvě. Navíc je tu krásný klid a také v okolí si jistě najdete řadu zajímavostí, které rozhodně stojí za návštěvu, jako například známou úzkokolejku v Osoblaze, dvojitou rozhlednu na Hraničním vrchu nebo "Mrtvé nádraží" v nedalekém polském městečku Glubczyce. O tom ale detailněji zase třeba někdy příště.
Pokud se do Pelhřimov vydáte, tak zejména cyklo-kačeři budou jistě nadšeni, kraj je rovinatý a cesty na trekové kolo velmi slušné. Pokud pojedete autem, tak doporučuji příjezd z Polska, přes polskou část Pelhřimov, cesta je tu opravdu o dost lepší. V kostele prosím nelezte na půdu, kadibudka je hned za kostelem a pokud si budete chtít opéct buřta, tak dávejte pozor, ať to tam nepodpálíte. Jinak je kostel volně přístupný a pokud v něm tak jako já přespíte, tak vám to asi nebude mít nikdo za zlé. Pokud byste tu někdo třeba chtěli uspořádat netradiční event nebo tak něco, dejte mi vědět – správce a zachránce kostela je můj kamarád (i když mudla).
Parádní článeček moc se mi líbil... Místo vypadá zajímavě navíc v té oblasti jsem nikdy nebyl.... asi mám typ kam vyrazím... dík Michale