2. Kapsovo geo-okénko - Albertovy skály
doporučení gc.cz reportáž
Druhou keškou je pak moje vlastní 3. Kapsova Vltavská vyhlídka - Bartůňkova vyhlídka, ke které mi byla inspirací právě zmíněná Šamanova keška. Na mapě je sice jen nedaleko ale přeci jen je odsud pohled o hodně jiný, jak z Tajomné země 2. V zimním odbodí je podstatně lépe přístupná, nicméně keška samotná je při vyšším sněhu obtížněji dohledatelná. Vyhlídka bohužel velmi rychle zarůstá, takže pokud si ji chcete užít, tak neváhejte - za rok dva už z ní asi mnoho vidět nebude. Nejmladší keškou v těchto místech je pak zánovní Netopýří keš, která je situovaná mezi tou mojí a Šamanovou, jen o kousek níž k hladině. Když se tam objevila, tak jsem zprvu nechápal její smysl, protože je opravdu hodně blízko obou zmíněných. Když jsem ji pak ale navštívil, tak jsem pochopil - přestože je blízko, tak je z ní zase o hodně jiný výhled a navíc místo samotné je taky velmi hezké a proto ji rozhodně nezapomeňte navštívit. Také tady ale dávejte za mokra, náledí nebo sněhu velký pozor. Pro menší děti v zimě návštěvu opravdu příliš nedoporučuji.
VIDEO - Výhled od Šamanovy kešky Tajomná zem 2 :
Pokud se rozhodnete se sem vydat, tak doporučuji dopravu autem, protože veřejná doprava je v těchto místech bohužel naprosto nedostatečná. Výchozím bodem jsou Sedlčany, odsud pokračujte po silnici č.119 na Kňovice a Chlum, kde odbočte na Častoboř. Cestou doporučuji k odlovu (s malou zajížďkou) také tradičku Větrný mlýn Příčovy, kde nejdete nádhernou a velmi romantickou zříceninu velkého větrného mlýna. Cestou doporučuji také multinu Křepenice tours, která vás pro změnu zavede k opravdu překrásné tvrzi, která je navíc nyní pěkně a citlivě rekonstruovaná. Zatím je sice veřejnosti nepřístupná ale snad se její brány veřejnosti již brzy otevřou (majitel to předběžně plánuje na jaro roku 2014).
Jako výchozí bod na všechny tři vyhlídky pak doporučuji parkovací waypoint u mé kešky, místo ale rozhodně nepřehlédnete - vejde se tam několik aut a leží po levé straně hned u silnice na Častoboř. Pro jistotu také doplňuji, že celá lokalita je Národní přírodní rezervací Drbákov - Albertovy skály a proto se zde prosím podle toho chovejte. Pokud se vám tu zalíbí a budete si chtít toto úžasné místo opravdu užít, tak si můžete projít také zdejší okružní Naučnou stezku Drbákov – Albertovy skály. Délka stezky je necelých 8km a je na ní 11 zastavení s naučnými panely (bylo by to pěkné wherigo ). Ideálním výchozím bodem je již zmíněný parkovací waypoint. Mějte však prosím na paměti, že zejména teď v zimě, je terén stezky opravdu docela dost náročný, použitelný výhradně pro pěší (to celoročně) a rozhodně jej nedoporučuji pro malé děti. Počítejte proto také s tím, že trasa vám oproti stejné délce na rovném terénu zabere asi dvojnásobek.
Možná by bylo fajn být trochu jižněji, jak zpívá Nohavica :-), ale na druhou stranu praotec Čech nevybral vůbec špatně...