Jak na Garminy IV. - mapy (1. část)
garmin mapa návod
Obecně o mapách
Mapy jsou v GPSce jeden (ale může být i více, je to jenom na vás, jak si to rozkouskujete) velký soubor s příponou .img. Najdete je ve složce s názvem Garmin a je možné je dát do složky s tímto názvem jak do paměti přístroje, tak na paměťovou kartu. V obou případech budou fungovat a GPSka je uvidí. Samozřejmostí je, že takovouto složku NEBUDETE schovávat do jiné složky - přístroj ji pak totiž neuvidí.
Výhodou použití paměťové karty je fakt, že pokud vám její kapacita přestane stačit, prostě vezmete soubory s mapami a překopírujete je skrz počítač na kartu větší, strčíte do GPSky a jedete vesele dál. Nevýhodné to je ve chvíli, kdy karta (nebo, nedej Bože, slot pro ni) doslouží. To se pak můžete rovnou otočit na podpatku a jít domů. Nebo riskovat hledání jen se šipkou - varianta pro dobrodruhy
Samozřejmě nic nebrání tomu mít mapy v paměti GPSky, je to čistě vaše rozhodnutí.
Programy pro správu map
Programy pro správu (a nahrávání do GPS) map jsou od Garminu dva - zastaralejší MapSource a nový Base Camp, který je vlastně jen vylepšený MapSource. Oba jsou dodávané na CD s mapou (pozor, vždy tam najdete ale jen jeden - v dnešní době převážně Base Camp) nebo si je můžete stáhout na stránkách Garminu. Každopádně bez programu se vám mapa bude do GPSky nahrávat těžko.
Zdroje map
Zdrojů map je mnoho. Některé jsou placené, jiné si naopak tvoří sama komunita. Je jenom na vás, kterou mapu si vyberete. Každá má svá pro a proti, mohou vypadat odlišně, ale třeba i stejně (nebo alespoň podobně). Záleží jen na vás, jak si to "zařídíte".
Placené mapy
Pro Garminy jsou asi nejznámějšími mapami ty od společnosti Picodas. Ano, jsou to přesně ty, které v drtivé většině případů zakoupíte s GPSkou. Jde ji sice koupit i bez map, ale když koupíte obojí zároveň, vyjde to levněji. Dost často bývají už v GPSce (přesněji řečeno na paměťové kartě) nainstalované, takže stačí kartu jen vložit do GPSky a vyrazit. Ale co když tam mapy (ať už z jakéhokoliv důvodu) nejsou? Nebo "nefungují"?
Základní odlišností placených map (budeme se tu bavit jen o těch od Picodasu) je nutnost je nejenom koupit, ale i následně (po instalaci do počítače) odemknout. Je to ochrana proti pirátům, kteří by si mapy chtěli jen stáhnout, ale neplatit. Ovšem ani to není dostatečné. Důležité je, že mapa jde vždy odemkonout pouze pro konkrétní přístroj a není tudíž přenosná na jiné zařízení. Proto nebude vašemu kolegovi v jeho GPSce fungovat, když si ji odemknete doma pro tu svoji
Kde je získat?
Možností máte hned několik. Můžete si je koupit s GPSkou, většinou budou jak na paměťové kartě, tak na CDčku, které bude přibalené v krabici. Můžete si je koupit přes internet a stáhnout ze stránek Garminu. Nebo vám je pošlou poštou. Taky si je můžete upirátit, ale to tu rozebírat radši nebudu.
Mapy zdrama
Všechno jde vždycky nějak udělat, aby to stálo co nejmíň peněz. Někdy to je i zadarmo. Stejně tak mapy. Nejznámějším zdrojem map zadarmo je projekt OpeStreetMap (OSM), kde mapy tvoří samy uživatelé. Základ (jako silnice, které spravuje stát) už je předimportován ze zdrojů veřejně dostupných a ověřených. Detaily, jako jsou domy, lesní cesty, menší cesty na vesnicích apod., si dolňují už sami uživatelé. Jen musí respektovat spoustu zásad pro tvorbu map. A pokud to tak neudělají, nebude výsledek takový, jaký by být měl. A mapy budou k ničemu.
V případě OSM mám pocit, že panuje názor "není to placené, stojí to za houby", "sposuta věcí tam chybí nebo je špatně", "nejsou tam turistické (a jiné) trasy". Jenže to není až tak úplně pravda. Ono totiž ani ty mapy od Picodasu nejsou bezchybné. Vezměme si třeba již zmiňované turistické trasy. Picodas má problémy se domluvit s Klubem českých turistů na poskytování dat o trasách, takže se dost často stane (věřte mi, vím, co říkám - jednou jsem si díky tomu udělala z dvojkového terén pětkový), že trasa je v mapě namalovaná buď jinde, nebo vůbec. Ano, u OSM se to taky může stát, ale stejně tak tam můžete najít i to, co nenajdete ani na mapách Seznamu. Jen je třeba mít štěstí na zmapovanou oblast.
Kde je získat?
Možností máte několik, můžete jít třeba přímo ke zdroji na openstreetmap.org, ale pochybuju, že by se vám chtělo si mapy dobrovolně kompilovat. On to není zrovna jednoduchý proces.
O dost zajímavější jsou ty, které už někdo připravil a dal je k dispozici. Asi nejznámější je http://garmin.openstreetmap.nl/, kde si můžete vybrat mapy hned dvěma způsoby - buťo podle státu, nebo si přímo naklikat oblasti, které vás zajímají. Více v návodu na fóru. Tyhle stránky se hodí znát hlavně v případě, že jedete na dovolenou do zahraničí a nevyplatilo by se vám si kupovat mapy od Garminu. Pro hrubou orientaci stačí, ale navigovat autem se nechte raději autonavigací.
Dalším dobrým zdrojem jsou stránky mapygarmin.wz.cz, kde najdete mapy ČR a Slovenska. Jako bonus jsou tu i vrstevnice pro oba státy, takže budete mít i přehled o tom, jestli v místě má ten kopec být, nebo ne. Autor zároveň upravuje vzhled tak, že jsou vidět turistické a naučné stezky. K cyklostezkám se mi ho sice ještě nepodařilo přemluvit, ale je to jen o tom, aby na mapě byly vidět. GPSka po nich navigovat dokáže (pokud si ji správně nastavíte).
Instalace map do PC
Teď se (po trochu delším úvodu) konečně dostáváme k samotné instalaci. Ona na tom není nic světoborného - pokud zvládnete nainstalovat jakýkoliv program, zvládnete i instalaci map do počítače. Buď je musíte mít stažené v počítači (resp. instalační soubor) nebo strčit CDčko do mechaniky a postupovat podle průvodce.
Problém by se mohl objevit v okamžiku, kdy chcete dostat mapy do navigace nebo je používat v PC. V případě placených map na vás totiž MapSource i Base Camp začnou křičet, že je potřeba mapy odemknout. A co hůř - nenechá vás se na ně ani nijak moc podívat. Co s tím?
Uvnitř krabice od GPSky (případně někde v obalu od CD/DVD s mapou, ...) najdete registrační kód mapy. Ten se zadává na stránkách unlock.garmin.cz, kde najdete celkem dobrého průvodce, takže se to dalším popisem nebudu zabývat. Postupně se k vám dostane odemykací klíč. Ten si někam schovejte, může se hodit třeba po přeinstalaci počítače.
Spusťte Base Camp (nebo MapSource). Objeví se vám hláška, že máte odemknout mapy. Souhlaste a dostatnete se do nabídky, kde bude seznam nainstalovaných map. Vyberte mapu, pro kterou jste si nechali poslat odemykací klíč a klikněte na tlačítko Odemknout online. Stanou se dvě věci - otevře se vám další malé okénko, kam zadáte kód a zároveň stránky pro získání kódu. Pokud ho už máte, můžete stránky klidně zavřít. Do prvního řádku v nově vyskočivším okýnku v Base campu zadáte odemykací klíč a potvrdíte. A je hotovo.
U neplacených map odemykací klíč potřeba není, takže můžete odemykání směle přeskočit.
Nahrávání do navigace
Připojte GPSku k počítači, Base Camp si nechte otevřený.
V levé části obrazovky Base Campu uvidíte připojená zařízení. Klikněte pravým tlačítkem na některou z "podložek" vaší navigace a vyberte "Instalovat mapy z...". Nedivte se, chyba není ve vás, ani ve mně, ale v češtině programu. Objeví se vám další okno, kde mkáte možnost opět vybrat zařízení, do kterého chcete mapy instalovat. Pokud tam svítí to správné, máte dvě možnosti, jak pokračovat.
Pokud kliknete na Pokračovat, nainstaluje se vám do GPSky snad všechno, co máte z map i v Base Campu. Pokud vyberete možnost Přizpůsobit, můžete si vybrat jen jednotlivé mapy, nebo i jejich části. Jednoduše si vše naklikáte, Base Camp pak bude chvíli chroustat a výsledkem bude, že budete mít svoje mapy bezpečně v navigaci.
V některém z dalších článků si řekneme, jak se nechá upravit vzhled map.
Jeste bych zminil samostatny program Garmin MapInstall. (tusim, ze se to nainstalovalo spolecne s BaseCampem).
MapInstall se treba na mem eTrex30 zachoval tak, ze odstranil vsechny mapy z interni pameti, a sam je nahral na pametovou kartu. A to tak, ze kazdou mapu zvlast do samostatneho souboru a kazdy soubor pojmenoval podle nazvu mapy.
Mit veci na karte, a ne v interni pameti, ma jeste jednu vuhodu - kdyz se v tech datech cokoliv pokazi, co zpusobi, ze GPS kvuli tomu nechce nabehnout, karta se jednoduse vynda a GPSka vzkrisi. S interni pameti je to o dost slozitejsi. ;-)