Obnovování cizích keší
pravidla
Nakonec jsem udělal to co jsem udělal a tady jsem o všem sepsal krátké zamyšlení, jak by se podle mě mělo postupovat:
Samozřejmě, varianty jsou 2
- Zaloguji DNF
- Obnovím autorovi keš a zaloguji si FI s jeho souhlasem.
Pro začátek shrnu výhody a nevýhody jednotlivých variant:
U varianty 1 - zalogování DNF jsou asi tyto výhody a nevýhody:
- - nebudu mít bod a budu muset na místo jít někdy znovu, pokud autor kešku někdy obnoví
- - autor bude muset jít na kontrolu a obnovení kešky
- + určitě nedojde k duplikování založené keše (nestane se to, že by původní keš byla někde jinde a já jsem založil keš někde, kde jsem si myslel, že byla, i když ve skutečnosti byla jinde).
- - můžu dát na místo druhou krabičku, pokud je původní uložena jinde (ať už autorem, nebo ji někdo uložil jinam, než měla být)
- - budu vypadat jako bodohonič
- + pomůžu autorovi, který nebude muset ke kešce jezdit (někdy to může být i dost daleko, nejen finančně ale i časově náročné)
- + budu mít bodík a nebudu se sem kvůli kešce muset vracet
- + budou potěšeni i další kačeři, kteří tudy půjdou a budou si moct kešku odlovit
A) Úkryt je jasný (ať už podle nápovědy, nebo proto, že to v terénu prostě nikam jinam umístit nejde a mám 100% souřadnice (tradička, souřadnice ověřené z geochecku)
B ) Úkryt není jasný, v okolí je možných úkrytů spousta a jen jsem se nemusel správně dívat
C) Nemusím mít správné souřadnice
D) Jsem předem domluvený, že na disablovanou keš jdu autorovi kešku obnovit...
Případně ještě může být něco mezi...
Když si to shrnu, pokud opravdu najdu typ A, mám u sebe vhodnou krabičku, já osobně většinou udělám to, že se pokusím obnovit keš. Já osobně jsem to zatím mnohokrát neudělal. Málokdy jsem si byl 100% jistý, že jsem našel opravdový úkryt a také jsem měl málokdy zrovna vhodnou krabičku u sebe...
A co mě vedlo k sepsání toho jak to vidím já při obnově cizích keší?
Povím vám příklad několika kešek, které jsem poslední dobou našel, obnovil či neobnovil a co mě k tomu vedlo...
- Archivovaná keš, která byla archivovaná RW, po disablování od autora kvůli mokrému listingu byla ještě nalezená... Po roce od posledního nálezu jsem nic nenašel na místě, kde nikde nic jiného nemohlo být (skruž uprostřed pole). Tady jsem hrdě napsal DNF pro další archeokačery, že to asi nemá smysl zkoušet s tím, že holt jsem ztratil trochu času riskováním, že buď bude archivní bodík, nebo nebude nic... (samozřejmě i zde je pravděpodobnost, že tu ještě může keš být, jen jsme ji neviděli :-) ) = DNF
- Keš, která evidentně byla na starém posedu. Na místě souřadnic s nápovědou "Dvojité dno" jsme našli nový posed, vedle halda dřeva ze starého posedu... Keš jsem měl odsouhlasenou z geochecku, ovšem ať jsme hledali jak jsme hledali, nikde nic... Říkal jsem si - bude další DNF. Protože jsme neviděli žádný jasný úkryt! Je jen náhodou, že jsme keš našli skoro 20 metrů odtamtud pohozenou u stromu v místě, kde původně asi vůbec nebyla... To je příklad, jak by mohlo dopadnout, kdyby někdo, kdo neprohledá okolí a jen si řekne: "jsem na souřadnicích, keš tu není, tak kde by mohla být - no objekt z nápovědy není, tak hodím novou krabku zde" udělal chybu.
- Přišli jsme na místo, kde podle nápovědy "v suterénu stromu" hledáme u paty stromu, kde vidíme poleno s dírou zespodu s páčkou, aby keš nevypadávala, ovšem tato díra je prázdná...
Protože nápověda byla jasná, GPS ukazovala jasně, odešel jsem si po chvíli uvažování do batohu pro náhradní krabičku, která se tam náhodou akorát hodila. Ovšem než jsem ji tam dal, podíval jsem se po okolí, jestli náhodou někam nevypadla. A přitom jsem zvedl hlavu i nahoru a koukám - ptačí budka... Tak jsem ji otevřel a zde byla nejen keška, ale na dvířkách i vtipný nápis: "Neboj drahá, to jen nějaký kačer neumí číst listing!"
Zde je příklad, jak je důležité prohledat i okolí, jestli keš není někde jinde, i když je jasná skrýš podle nápovědy prázdná... Díky tomu jsme si krabičku zase odnesli... A krabičku jsme dali tam, kde měla být nejen podle nápovědy, ale i podle nápisu v ptačí budce. Docela jsem se divil, že kačeři asi neumí číst. - U čtvrtého příkladu uvedu případ, kdy jsme se keš rozhodli autorovi obnovit. Možná se budete divit, když vám řeknu, že tohle byla keš uprostřed kamenitého pole, kde jinak byla spousta možných úkrytů. Ovšem autor měl pro kešku úkryt z trubky, který pod kameny pevně zůstal. Jen samotná keš byla pryč. Bohužel jsme neměli telefon přímo na autora, tak jsme zavolali alespoň jednomu z předchozích nálezců, který nám potvrdil, že keš opravdu byla na tomto místě. Zde jsme se rozhodli opravdu keš obnovit, potom, co jsme ještě chvíli hledali okolo, jestli keš není zapadlá někde okolo.
Viz. obrázek - zde je vidět trubka pod kamenem, která nešla vindat a v které evidentně původně keš byla...
http://www.geocachin...32-0d0e9ffc72ceNo,zcela s tebou nesouhlasím ale v zásadě maš pravdu. Já osobně se radši v tomto případě neangažuji protože pořád platí pravidlo že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. A někdy mě DNF log potěší a pobaví vic než blbá filmovka s ještě blbejsim motacim logbookem. Když kešku nenajdu tak vnímám vic okolí než kus plastu a víc se mi to líbí. Obzvláště pokud cesta na místo byla fajn výlet.