1
Kostel Simeona Spravedlivého a Anny Prorokyně v Talinu
Příspěvek od
mikisi
,
28 červenec 2014
·
5 490 Zobrazení
doporučení mapa reportáž
Při našich toulkách po Evropě jsme narazili na nádherný pravoslavný kostel svatého Simeona a Anny. Tento kostel byl postaven iniciativou ruských mariňáků před více jak 250 lety a to 1752 - 1755. Podle tradice byl vystavěn na troskách lodi, nejprve námořníci postavili kapli a pak se složili na celý kostel.
Ke kostelu nás přivedla samozřejmě keška, jak jinak, založená 1.1.2006 tématicky nazvaným ownerem Reisijutud.com (reisijutud = cestopisy). Její název sice nic moc neříká "Admiral 3", ale určitě stojí za to si ji odlovit (GCRV4D).
Náš odlov proběhl za dozoru místního kněze, který mi následně dovolil vstoupit do kostela a dokonce i bez blesku vyfotit spoustu věcí. Popovídali jsme si spolu o Praze (která se mu mimochodem mooooc líbila), o geocachingu (nekešuje, jen přihlíží), o turistech, ale i o pivě )
Trocha historie
V letech 1827 až 1871 probíhala rozsáhlejší rekonstrukce, kdy přibyla i zvonice a kopule cibulovitého tvaru. Ještě v roce 1935 byl renovován vnitřek kostela, ale jak už to tak bývá (hlavně ve východní Evropě), přišla sovětská éra a roku 1963 byl kostel zestátněn, věž a kopule byly rozbořeny, některé cennosti přesunuty do katedrály Sv. Alexandra Nevskyho, některé další věci zmizely bůhví kam. Tím zvěrstva neskončila - od roku 1970 byl kostel používán jako sportovní hala.
Zpátky byl kostel věnován farnosti na konci roku 1987, kdy začaly rozsáhlé rekonstrukce velmi poničené budovy i zařízení. Na obnovu vzniklo konto, ze kterého se povedlo dostat kostel do dnešní podoby.
Některé náklady na rekonstrukci:
- střecha, krovy, izolace 800 000 EEK
- renovace kopule 450 000 EEK
- renovace věže 700 000 EEK
- renovace vnějších zdí 910 000 EEK
- výměna a celková oprava podlah 450 000 EEK
- železný plot s vápencovými sloupky 750 000 EEK
- atd.
Hezký den Vám všem přeje paní mikisiová
Jojo, je to uz strasne let, co jsem tam byl, o keskach nemaje ani potuchy, vlastne je mozne, ze se v tech dobach ještě nelovilo vůbec. Pamatuju jen ruske babicky o holich, jak uvnitř odkladaly berle a vrhaly se k ikonam, a s nebývalou cilosti oblezly všechny svate obrazky jak honibod powertrail.
Tallinn a Estonsko jsou strasne zajimave, pro mne však mají smulu, protože jsou strasne blizko k Finsku a "tah na branku" je nezkrotitelny:)