
Docela velké množství geocacherů na svých výletech za plastovými krabičkami fotí. Fotí se u keše, fotí si její obsah, zápis v logbooku, nalezené trackovatelné předměty, krásné výhledy do kraje… A já to dělám taky. Jenže mě potom moc nebaví se fotkami přebírat, třídit je do složek a udržovat si v nich pořádek. Proč taky, více radosti přece zažiju venku na keškách.
Tento skript dokáže téměř veškerou nudnou práci s budováním fotoalba u počítače odbourat. Dle dat, která v sobě fotky obsahují, totiž hravě pozná, u které keše byly pořízeny. Informace z keše pak může už jednoduše použít a přiřadit je pěkně do složek - tak, jak si to přejeme. Párování je realizováno na základě EXIF informací v obrázku: GPS souřadnicích a datu a času pořízení.
Aby mohl skript pracovat spolehlivě, je dobré, aby byly v EXIF datech v obrázku uloženy GPS souřadnice, na kterých byl pořízen. Souřadnice do fotek přímo zapisuje většina chytřejších mobilních telefonů, ale i Garmin Oregon 550, oblíbená to geocacherská navigace. Pokud chcete na pořizování fotek používat nějaké pořádné fotografické dělo (a ta většinou GPS pozici do fotek nezapisují), můžete souřadnice do fotky doplnit například pomocí programu GeoSetter. Ten ke své správné funkčnosti zase potřebuje GPX log z cesty a dle času pořízení a času v logu potom automaticky fotky o GPS data doplní.
GPS souřadnice v obrázku jsou doporučené, ale nikoliv povinné. Skript je možno nastavit tak, aby o přiřazení ke keši rozhodoval pouze na základě souladu data a času pořízení fotky a data a času nalezení keše (dle dat v GeoGetu).
A jak to celé funguje? Skriptu nastavíte vstupní adresář, ve kterém bude hledat fotky. Ty potom po jedné projde, dle nastavené metody přiřazování se pokusí najít nejvhodnější (= nejblizší) keš a pokud uspěje, tak fotku zkopíruje pod novým jménem do nějaké určené složky.
Více o skriptu, jeho možnostech a nastavení najdete na stránce MagicImageSorter, kde je skript rovněž k dispozici i ke stažení.