Ve správný čas na správném místě!
Své „správné“ místo si jistě každý vybere sám podle svých potřeb. Tudíž jedinou volnou proměnnou je čas. Ano čas je faktor, který významně ovlivňuje přesnost měření. Během dne se mění postavení a počet viditelných gps satelitů na obloze vůči našemu místu měření. Čím více je dostupných satelitů ve vhodné geometrické pozici, tím přesnější měření je. Při dobré konfiguraci satelitů je možné s běžnou GPSkou zaměřit bod s přesnosti +- jeden až dva metry. Naopak měření ve špatný okamžik může zapříčinit chybu měření i 15 – 20 metrů.
Jak zjistím správný čas pro měření?
Naštěstí existují pomůcky, které nám usnadní určit správný okamžik měření. První z nich se nachází na adrese zde:
http://www.calsky.co...i/Satellites/12
Tato webová aplikace vypočítává vhodný čas pro měření. Před použitím se ujistíme v rámečku napravo, zda máme nastavenou správnou pozici našeho místa měření. Pokud ne, opravíme ji.
Ve formuláři vlevo nastavíme datum a čas, pro který chceme počítat konfiguraci satelitů. Nastavíme délku časového okna „Select duration:“. Většinou postačí 12h. Dále nastavíme krok výpočtu „Select interval:“. Vhodný je 5 min. Čím kratší krok nastavíme, tím delší, ale přesnější tabulku výpisu dostaneme. Výpočet spustíme tlačítkem „GO“.
V tabulce zaměříme na sloupec PDOP. V tomto sloupci vyhledáme co nejmenší číslo. Čím je nalezené číslo nižší, tím bude měření v terénu přesnější. Zelená čísla jsou považována za vhodný čas k měření, naopak červeně označené jsou doby naprosto nevhodné pro přesné měření pomocí GPS. Nyní stačí odečíst „správný“ čas a být v tento čas připraven na „správném“ místě.
Stejnou službu, jakou nabízí webový server CalSky.com, zastane i program Trimble Planning. Je to freewarová aplikace, která navíc nabízí i další možnosti a podrobnosti výstupu v grafické nebo textové podobě.
Výstupy z Trimble Planneru vypadají takto:
Barevně jsou odlišeny jednotlivé složky chyby měření. Čím je graf nižší, tím lépe.
Prostředí programu.
Textový výstup s intervaly vhodnými pro měření.
Program je ke stažení zde:
http://www.trimble.c...software_ts.asp
ftp://ftp.trimble.com/pub/eph/almanac.alm
ftp://ftp.trimble.com/pub/eph/current.ssf
Statistika nuda je, má však cenné údaje.
Ani při nejlepším signálu gpska neměří absolutně přesně a správně, ale s různě velkou odchylkou. Abychom co nejvíce minimalizovali vliv odchylky, měříme v terénu bod vícekrát (alespoň 10x). Každé měření si poznamenáme (uložíme). Mezi jednotlivými měřeními bychom se měli vzdálit z měřeného bodu (např. o 20 metrů) a opětovně se na něj vrátit. Čím více měření provedeme, tím správnější hodnotu polohy ve výsledku dostaneme. Přesnost měření závisí na parametrech, které jsem popisoval v předchozích odstavcích (viz. vhodný čas měření) Doma provedeme zprůměrování naměřených hodnot. Pokud máme jednotlivá měření ve formátu XX° YYY‘, převedeme je na celé stupně (XX,XXX°). Například pomocí této utility:
http://www.geocachin...pt/Default.aspx
nebo jednoduše hodnotu minut podělíme 60 a přičteme ke stupňům. Následně v tabulkovém kalkulátoru (např. excelu) vypočteme průměr. Také je dobré naměřené hodnoty vynést do grafu XY (šířka versus délka) a přesvědčit se, zda nějaká měřená hodnota se výrazně neodchyluje od ostatních měření. V případě, že se takové měření vyskytne, vyloučíme jej z výpočtů. Získanou výslednou souřadnici znovu převedeme do formátu XX° YYY‘.
Na závěr dodám, že některé modernější gpsky mají zabudovanou funkci průměrování. V tomto případě odpadá pracné ruční průměrování v excelu. Stále ale platí, že je důležitý správný čas měření, protože nepřesně zaměřené hodnoty průměrování nezachrání. A k čemu nám je dobré správné, ale nepřesné měření?