Přejít na obsah


Fotka

Jak se vyrábí geocoin?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 7:14

Nevíte někdo, jak přesně se vyrábí geocoin? Nemám teď na mysli, jak já si ho nechám udělat, ale jak se fyzicky vyrobí v "továrně", jaké jsou postupy, jestli se to dělá ručně či strojově, litím, jak se barví a jak se lepí ozdoby a tak vše kolem? Nejlépe kdyby bylo video :)

jediné trošku popsání jsem našel zde:http://www.poklady.c...-europe-geocoin. Vyrábí se tak všechny? A rytí probíhá ručně či strojově?
Totiž mi přijde, že ty ceny na výrobu musí být veliké vůči ceně, za kolik se GC prodávají...

zkoušel jsem nalézt, ale moc se nepodařilo, tak mě prosím nekamenujte, pokud to někde oficiálně je popsané
  • 0

#2 Dartanan

Dartanan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 123 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 8:08

Výroba geocoinu se odvíjí od výrobce, podle toho jestli má razidlo, tak je možné že vytvoří raznici a poté vkládá do razidla pouze polotovar, kde se vyrazí motiv a dále jen nanáší barvu, nebo použije kovovou mutaci. Pokud není možné vytvořit raznici je tu možnost toho že si vytvoří formu do které nalije roztavený nikl nebo jiný kov a přístušnou minci vyrobí jako bábovičku. Konečná úprava je poté nanesením vrstvy zlata, stříbra a dalších kovových mutací. Snad jsem to vysvětlil alespoň trochu srozumitelně. A hlavně doufám že se v ničem nepletu. V každém případě se mince netvoří tak že by se vzal kus zlata a vyrazil se přímo tvar, to by se pak nikdo nedoplatil.
  • 0
Dartanan

#3 Dartanan

Dartanan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 123 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 8:13

Jo ještě jsem zapomněl na to gravírování. Normálně je možné ruční gravírování, ale to je hodně náročné. Normálně na to existuje stroj, který gravíruje laserem, kde se pomocí mikroskopu najde správné místo a do daného místa se vygravíruje předepsaný text (tracking number)
  • 0
Dartanan

#4 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 8:51

Dartanan napsal/a:
... je možné že vytvoří raznici....


Dík za odpověď. Jen právě kolega v práci, co se zabývá konstrukcemi, moc právě nechápe, jak se to jako může vyplatit, že ta raznice musí být drahá.... zvláště na těch pár kousků.
  • 0

#5 ty,ty,ty & familly

ty,ty,ty & familly

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 298 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 9:03

Ano, raznice je draha, ovšem jeji cena se rozlozi do serie. Raznice stoji dejme tomu treba 8000, coz pri serii 200 kusu je cca 40 korun.....O to se navysi cena coinu....
  • 0
ty,ty,ty a golfy

#6 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 9:11

ty,ty,ty & familly napsal/a:
Ano, raznice je draha, ovšem jeji cena se rozlozi do serie. Raznice stoji dejme tomu treba 8000, coz pri serii 200 kusu je cca 40 korun.....O to se navysi cena coinu....


Takže jeden geocoin musí vyjít alespoň cca v "hodně" - kusové sérii?

A lze říci, kolik jsou ceny okolo? Třeba materiál apod.?

btw ta cena raznice je reálná z vlastní zkušenosti z obchodu? :)
  • 0

#7 Zhabza

Zhabza

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 64 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 9:24

Trochu jsem se poptával u kamaráda co dělá návrhy na raznice a ceny uváděl někde okolo 15000Kč.
  • 0
Upřímná slova nejsou krásná krásná slova nejsou upřímná kdo je dobrý, není výřečný kdo se rád dohaduje, není dobrý

#8 Bucher

Bucher

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 9:40

Byl jsem u pana Kavalíra na exkurzi, který vyrábí CWG na laserech a ukazoval mi CNC frézku, na které jdou vyrábět raznice. Určitě by se s ním dala dohodnout příjemnější cena, vždy vyšel vstříc, když šlo o kačery B). Tyhle ceny jsou spíše pro průmysl. Jinak na CNC frézce by šel geocoin vyrobit také, ale chtělo by se to dohodnout přímo s panem Kavalírem. Pokud jde o značení geocoinů číslem, tak nabízí značení laserem, frézováním a i rytím diamantem, to spíše pro zajímavost. Hezký prodloužený víkend :)
  • 0

#9 ty,ty,ty & familly

ty,ty,ty & familly

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 298 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 10:48

Bucher: něco mi řiká, že si se registroval pouze pro to aby si zde udelal reklamu..... No nic, zpet k tematu Zhabza: samozřejmě záleží kde si to necháš dělat, ta cena 8000 platí tuším pro činský trh ;)
  • 0
ty,ty,ty a golfy

#10 Bucher

Bucher

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 11:14

Máte pravdu, že jsem registraci udělal kvůli příspěvku, bez ní by to nešlo. Nemyslím si, že je špatné tu poradit, kdo by mohl vyrábět coiny, mnozí to třeba využijí. Ani se Vám nedivím, že Vám vadí konkurence, při Vaší kvalitě pálení.
  • 0

#11 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 11:26

Se mi tu ještě strhne bitka :) No jo, ale jde o to, jestli někomu stojí za to, si za 8000 udělat raznici v Číně na pár GC...... A i tak, 8000 Kč.... kolik vůbec většinou existuje stejných GC ? Lze vlastně toto zjistit? Když si koupím GC, kolikrát je možné, že potkám ten samý? :) Nikdy jsem netušil, že jich budou třeba desítky :) - natož stovky....
  • 0

#12 Dartanan

Dartanan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 123 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 11:46

ted se bude delat Řád bílého lva, jak je v jiném vláknu a bude jich asi 300 - 350 kusů, takže máš šanci potkat jich pár stejných na eventu protože do cache asi nepujdou
  • 0
Dartanan

#13 tatra

tatra

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 142 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 13:45

pokud si necháš coiny odlít z nějakého kovu do formy, tak je cena při sérii 300 kusů 35,-/ks. K tomu ještě čísla a ikona od Groudspeaku a jeden výjde na cca.80,-...
  • 0

#14 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 13:49

aha, tak to jestli se opravdu dělají stovkové série, tak to pak asi jo.... Tak to jsem zase o něco vzdělanější, díky :)
  • 0

#15 Geo Gadget

Geo Gadget

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 14:09

cena razniku zalezi na materialu, kaleni, slozitosti, zalezi i do ceho se bude razit, kolik se toho bude razit. Dost zalezi jestli je vyroben rucne, nebo na cnc frezce (horsi kvalita). V posledni dobe se pro vysokou kvalitu pouziva elektroeroze (presnost na tisiciny - ale musi se zase udelat elektroda). Nasledujici video ukazuje zpusob nejkvalitnejsich minci nebo medaili - mince je vzdy jen platidlo, takze geomince je v podstate medaile. Odlevane mince/medaile maji nizkou cenu ale bidnou kvalitu danou technologii vyroby.
  • 0

#16 tatra

tatra

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 142 příspěvků(y)

Publikováno 02 duben 2010 - 14:29

při výrobě odlévání se okolo 3tis. kusů dostaneš i na hranici 5,-/ks.. jinak co se týče kvality, je samozřejmě horší než u ražených, ale žádná hrůza to není..prostě to není pak na dívání se lupou...
  • 0

#17 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2010 - 7:23

tatra napsal/a:
při výrobě odlévání se okolo 3tis. kusů dostaneš i na hranici 5,-/ks..
jinak co se týče kvality, je samozřejmě horší než u ražených, ale žádná hrůza to není..prostě to není pak na dívání se lupou...


3tis série GC? :P To by bylo zajímavé :)
  • 0

#18 Xichteria

Xichteria

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 37 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2010 - 7:26

Žijeme s kolegou v kraji pod Velkým Blaníkem. Máme tenhle kraj rádi a řekli jsme si, že by si zasloužil nejen tu spoustu keší, které se pod památnou horou Blaník a v její širokém okolí skrývají, ale i VLASTNÍ GEOCOIN B). Na stránkách Groundspeaku jsem si ověřil, jaké množství kódů lze objednat (minimální) a na kolik nás to vyjde. Pak jsem na českém internetu zapátral po možných výrobcích mincí (bez ohledu na technologie a na to, jestli už něco dělali pro geocaching). Následovalo pár e-mailů kvůli objednání kódů v USA, pár e-mailů s vybraným výrobcem. Následně jsem dokončil grafický návrh geocoinu, poslal ho ke schválení Groundspeaku a k posouzení technologických možností výrobci. Protože nikde nebyl žádný zádrhel, poslal jsem přes PayPal požadovaný obnos do USA, potvrdil objednávku do Česka a za nedlouho už jsem na poště vyzvedával na dobírku balíček s geocoiny věnovanými našemu kraji.
Protože to děláme jenom pro zábavu, náklady na kus nejsou jistě optimální. Jedná se totiž o velmi limitovanou sérii. Pokud jsem se dobře díval, o tak malém množství v této diskusi vůbec nebyla řeč. Ale to je právě náš, trochu jiný, pohled na věc. Coiny mají režný vzhled, jako je "režný" i kraj pod Blaníkem a rozhlednu na Velkém Blaníku, která je hlavním prvkem na coinu, tu jistě pozná každý, kdo zná tenhle kraj. Je mi jasné, že TAKHLE SE TO NORMÁLNĚ NEDĚLÁ :o. Přesto doufám, že i to vyrobené pidimnožství poslouží regionu Podblanicko ve světě geocachingu. Věřte, že ve chvíli, kdy jsem se rozhodl do toho jít, jsem měl jen ve své geobrašně pár různých trackablů jako inspiraci, ve svém srdci tenhle krásný kraj a přečtený článek o tom, jek se dělal český geocoin. Pravda, příliš jsem se tím článkem neřídil. Spíš tím srdcem ;).
Vložený obrázek
  • 0

ΙΧΘΥΣ


#19 Geo Gadget

Geo Gadget

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2010 - 8:42

Xichteria> pekny, co to je za material? plast nebo brousene pripadne kyselinou polirovane sklo? A prozradis na kolik te to vyslo? Diky.
  • 0

#20 Xichteria

Xichteria

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 37 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2010 - 9:30

Geo Gadget napsal/a:
Xichteria> pekny, co to je za material? plast nebo brousene pripadne kyselinou polirovane sklo? A prozradis na kolik te to vyslo? Diky.

Coin je ze zinkové slitiny v patinované úpravě starozinek a bydlí ve standardní plastové otevíratelné kapsli pro numismatiky :P
  • 0

ΙΧΘΥΣ





1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama