Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1937 odpovědí na toto téma

#1021 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 18 únor 2013 - 22:08

Proste padat do statickeho jisteni je blbost. V lepsim pripade pak muzete na luzku dlouho premitat, jestli jste preci jen ten padovej faktor nepochopili trochu jinak ci neudelali ve vypoctu chybu, neb mel byt jen 0.5 a ne 2! ;)
  • 0

#1022 Monte-x

Monte-x

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 213 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2013 - 0:27

- viděl jste někdo to nastřelovací dělo v praxi?
  • 0
Monte

#1023 Samaell

Samaell

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 560 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2013 - 18:19

Monte-x napsal/a:
- viděl jste někdo to nastřelovací dělo v praxi?


Videl jsem ho, ale ne pro nastrelovani na stromy. Strileli jsme s tim s kamaradem na spacky (udela to krasnou ranu, ale neublizi).
Navody se daji najit pod pojmem Potato Gun, Potato cannon, spud gun

http://www.spudgunde.../pneumatic.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Spud_gun
  • 0

#1024 dostik7

dostik7

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 příspěvků(y)

Publikováno 21 únor 2013 - 7:45

ja05 napsal/a:

pripluv napsal/a:
Když se ale někdo vydá pro keš na klettersteig a ve své pohodlnosti či neznalosti nevezme set (ten je pro snížení pádového faktoru – jinak by stačila smyce s karabinou) a práskne s sebou pod přecvaknutím, letí si to dolů pět šest metrů a natvrdo dopadne do oné smyce, tak to praskají kosti a volá se vrtulník. A tomu se říká pádový faktor.

Mirne mimo - mam takovy zly tuseni, ze v tomhle pripade a standartnim vybavenim na ferraty (myslim tim jen sedak bez prsaku) se volat vrtulnik nebude...
Ono je myslim docela zadelano na pruser, pokud se lidi dojistuji smycema a smycci maji bud slusne provesenou anebo upevnenou na vetvi na ktere stoji (i to jsem videl)...to myslim, ze by taky nebylo nic fajn do toho hupsnout - takze bacha i na tohle...


presne kvuli tomuhle dojistovani smycema se chystam na jare upgradovat a koupit ten sesity tlumic padu - ted se da koupit coby pracovni pomucka pro vyskove prace v lepsich zelezarstvich. Jednoduse se vradi pod vsechno, cim se pak nahore k necemu privazuju a nejde to jenom smerem nahoru....
  • 0

#1025 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 624 příspěvků(y)

Publikováno 21 únor 2013 - 10:02

dostik7 napsal/a:
presne kvuli tomuhle dojistovani smycema se chystam na jare upgradovat a koupit ten sesity tlumic padu - ted se da koupit coby pracovni pomucka pro vyskove prace v lepsich zelezarstvich. Jednoduse se vradi pod vsechno, cim se pak nahore k necemu privazuju a nejde to jenom smerem nahoru....

jo, presne moje slova...kdyz se tady zacal resit padovej faktor a podovny veci, tak jsem presne tlumic taky hledal...zatim jsem nekoupil, ale myslim ze tech par stovek obetuju...prece jen sichr je sichr, a noha muze uklouznout vzdycky...
  • 0

#1026 burg

burg

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 příspěvků(y)

Publikováno 21 únor 2013 - 16:16

Samaell napsal/a:

Monte-x napsal/a:
- viděl jste někdo to nastřelovací dělo v praxi?


Videl jsem ho, ale ne pro nastrelovani na stromy. Strileli jsme s tim s kamaradem na spacky (udela to krasnou ranu, ale neublizi).
Navody se daji najit pod pojmem Potato Gun, Potato cannon, spud gun

http://www.spudgunde.../pneumatic.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Spud_gun


tak tak, stačilo pár odpadních trubek, sprej na auto-svíčky a el. zapalovač. Dostřel jedné brambory jsme měli na táboře okolo stovky metrů. Děti měly o zábavu postaráno - hledali v lese strom označený flekem z brambory :D
  • 0
Lovte tak, aby vás to bavilo a zakládejte tak, aby to bavilo ty ostatní.

#1027 raddino

raddino

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 243 příspěvků(y)

Publikováno 28 únor 2013 - 10:15

nemáte někdo nějakou slevu na lezecké vybavení (Praha)? Rád bych si nějakou výbavu pořídil a našel jsem pouze slevu 7% do Hudy přes ISICa. Díky
  • 0

#1028 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 05 březen 2013 - 11:54

jak demontovat obří sequoj:
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1029 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 07 březen 2013 - 5:53

Prosím, je tu někdo, kdo by si šil sám smyce? Mohli byste se v tom případě podělit o zkušenosti, čím a jak to šijete, aby to zaručeně drželo?
  • 0

#1030 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 07 březen 2013 - 6:53

Jacko, nikdy - NIKDY! nepoužívej doma sešitý smyčky, úvazy a udělátka, na kterých visíš. Uvědom si, že od pádu z výšky tě může dělit jediný špatně utažený steh, že tvůj život může viset na niti vhodné leda k přišití knoflíku. Chápu, že 300,- za originál může být hodně, ale na kolik si ceníš svůj život? A ještě jedno nikdy - NIKDY nepoužívejte lezeckej vercajk darovanej "od známého" bez znalosti, co se sním v minulosti dělo. Ten "známej" ho mohl vyřadit, protože ho polil ředidlem nebo na něm tahal auto ze škarpy nebo ani neví, že ho měl pohozený na zemi u kamen. Vady, za které můžete zaplatit životem, nemusí být na materiálu viditelné pouhým okem. Jacko, chci tě svézt na motorce dřív, než se zabiješ. Mám pro tebe novou smyčku i s karabinou :)
  • 0

#1031 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 624 příspěvků(y)

Publikováno 07 březen 2013 - 6:53

Jacka_dominikanka napsal/a:
Prosím, je tu někdo, kdo by si šil sám smyce? Mohli byste se v tom případě podělit o zkušenosti, čím a jak to šijete, aby to zaručeně drželo?

za sebe - smycce nesiju - a myslim, ze je to hodne spatnej napad...kdyz uz tak svazat uzlem urcenym na svazovani smycc, ale rozhodne bych nesesival...
setrit zrovna na lezeckym vybaveni je blbost...takze doporucuju rychle na podobny vylomeniny zapomenout
  • 0

#1032 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 07 březen 2013 - 7:07

Ludvajs64 napsal/a:
Jacko, nikdy - NIKDY! nepoužívej doma sešitý smyčky, úvazy a udělátka, na kterých visíš. Uvědom si, že od pádu z výšky tě může dělit jediný špatně utažený steh, že tvůj život může viset na niti vhodné leda k přišití knoflíku. Chápu, že 300,- za originál může být hodně, ale na kolik si ceníš svůj život?
A ještě jedno nikdy - NIKDY nepoužívejte lezeckej vercajk darovanej "od známého" bez znalosti, co se sním v minulosti dělo. Ten "známej" ho mohl vyřadit, protože ho polil ředidlem nebo na něm tahal auto ze škarpy nebo ani neví, že ho měl pohozený na zemi u kamen. Vady, za které můžete zaplatit životem, nemusí být na materiálu viditelné pouhým okem.
Jacko, chci tě svézt na motorce dřív, než se zabiješ. Mám pro tebe novou smyčku i s karabinou :)

Jsi zlato, Ludvíčku :). Neboj, já se fakt nemíním zrakvit, na to se mám příliš ráda. Chtěla jsem si jen z popruhu, co tu mám, udělat smyčku, do který bych si stoupla, když je první větev stromu příliš vysoko, nemíním se na to věšet do 20 metrů. Ale když jsem onehdá v provaznictví kupovala špagát na růžence, ptala jsem se paní, jestli prodává i smyce (horolezecký lana má) a ona mi ukazovala specielní popruh, kterej si prej na to berou profesionální lezci, co si to dělají sami. Tak mě zajímalo, jak a čím to šijí. Taky jak Taxoft organizoval Nevinné setkání s kaskadérkou Hanou Dvorskou, tak ona říkala, že vždycky sobě i kolegům šila specielní úvazky na ty svoje kousky, co vyvávěděla. Z čehž je vidt, že si to opravdu někteří šijí sami.
  • 0

#1033 pripluv

pripluv

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 82 příspěvků(y)

Publikováno 07 březen 2013 - 7:29

Smyce na metráž se svazují posměrným uzlem, povětšinou. Ono je dost možné, že ti lezci si to berou jako postupové jištění při lezení na písku, kdy se nesmí zakládat železo. Zakládají se tedy uzly do spár. To je ale na jinou (a hodně dlouhou debatu). Pryč jsou doby, kdy se úvazky šily doma z autopopruhů a jim podobných.
  • 0

#1034 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 07 březen 2013 - 8:03

Jacka_dominikanka napsal/a:
... Chtěla jsem si jen z popruhu, co tu mám, udělat smyčku, do který bych si stoupla, když je první větev stromu příliš vysoko, nemíním se na to věšet do 20 metrů. ...


Průšvih je v tom, že tahle tzv smyce by se při nějaké příležitosti dříve či později hodila na to věšení ve 20 metrech. A člověk si vzpomene, že ji vlastně na tohle nechtěl použít teprve až už bude pozdě...
  • 0

#1035 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 07 březen 2013 - 9:22

Smyce ze spagatu na ruzence :-))) To je husty. Takovou smyci bych doporucoval pro jistotu nechat vysvetit a pozehnat biskupem :-))) U toho siti je treba si uvedomit jednu zasadni vec - sesity je to niti, ktera sama o sobe nic neunese. Az kdyz jich je hodne tak dohromady to unesou. Jenze na to je potreba aby se sila rovnomerne rozlozila na vsechny nite. Tedy aby byly rovnomerne rozlozeny, stejne utazeny atd. Proste na to musi bejt profi masina ktera to umi sesit. Jakejkoliv amaterskej pokus je sebevrazda. Ale nebal bych se pro tyhle ucely koupit per metru toho materialu co se z nej smyce sijou, normalne se to v horolezeckym krame prodava v metrazi stejne jako reepky. Pak si nech od nekoho ukazat jak se to svazuje (je to jednoduchy) a udelas si z toho v terenu smyci na miru. Pro tyhle ucely to staci. Akorat kup opravdovej horolezeckej material s garantovanou nosnosti a trvanlivosti v serioznim krame. A radsi silnejsi, delaj se ruzny, ale nesetri na tom.
  • 0

#1036 MArfDKnL

MArfDKnL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 07 březen 2013 - 9:30

Sešít se smice dá, ale jestli se do toho chceš pustit tak neseššívej smyci z obchodu. Kamarád si je kdysi šil, ale ideální je to sešít z autopopruhů (1- dají se dpobře sehnat, a moc nestojí; 2-člověk si vždycky uvědomí že to není na výškové práce, ale jen nějaké přijištění kousek nad zemí). Už jsem se setkal i se šitou smicí z klasického popruhu a je pravda ta, že člověk jí pak jen těžko rozeznává. Ale osobně za sebe tvrdím, že to za to nestojí, smyce teďkon stojí pár korun a radši si jich koupím víc nežli bych je sešíval.
  • 0

#1037 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 07 březen 2013 - 9:56

Díky, nemějte strach, fakt nejsem sebevrah. :D Mám v úmyslu si z obyčejnýho popruhu, kterej mi tu zbyl od šití batohú a tašek, udělat oko, který prostě jenom nahrazuje štokrle - člověk v tom nebude viset zaručeně vejš než tak nohama metr dvacet nad zemí, jenom než se vytáhne na první větev. Zajíalo mě, jestli se místo obyčejnejch nití nepoužívá třeba nějakej nylon nebo něco speciálního, a taky jakým způsobem do sebe ty konce nejlíp zaklesnout, aby se to pak nenamáhalo přímo proti švu, jak velký a jak hustý stehy se doporučujou atd... ŽÁDNEJ STROMOLEZECKEJ VERCAJK Z TOHO DĚLAT NEHODLÁM :D !

Modrák:
Jestli chceš, tak ti nějakej růženec můžu taky udělat, aby ses měl na čem modlit, až budeš padat ze stromu ty, nebo až budeš zase někde nahánět roje sršńů! :D

Moje zkušenost s šitím namáhanejch spojů, např. právě popruhů, je taková, že to co říkáš o větším množstvíí stehů, má svoje meze. Jakmile ten šev prošiješ příliš moc nebo příliš hustým stehem, riskuješ už porušení šitýho materiálu, v tomto případě vlastního popruhu. Taky je možný, že se používá nějakej zvláštní typ jehly, představuju si to jako třeba jehly na vyšívání, který vlákna tkaniny nepropíchnou, ale jakoby rozhrnou a trefí se mezi ně, čímž neporuší jejich pevnost a strukturu. Takže přesně tyhle informace jsem doufala získat od někoho, kdo tohle opravdu umí dělat. Ale do sedáku bych se na takovej vlastní výrobek stejně nepověsila :D, rozhodně ne do tý doby, než bych se to naučila dělat opravdu odborně a profesionálně!
  • 0

#1038 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 07 březen 2013 - 10:36

Dik za nabidku, ale ruzenec by mi asi nebyl k nicemu, neb modlit se neumim.

Jasne ze i ty nite nejsou obycejny nite na prisivani knofliku. Bude to nejakej polyamid, nebo nylon, nebo neco takovyho. Zrejme podobnej material ze kteryho jsou ty smyce. A asi se fakt trefujou do struktury tkaniny do direk a hlavne je to prosity ve velky plose, prave aby se to rozlozilo na vetsi plochu sityho materialu a nebyl namahanej lokalne. Je to natolik slozity, ze je urcite efektivnejsi to nevymejslet a koupit bud hotovy sity smyce, nebo si to svazat. Vazana smyce neni sce uplne to pravy, ale furt lepsi nez amatersky sita.

http://www.hudy.cz/smycky/#70956,popruhy-dut.html, vzal bych tu nejsirsi
  • 0

#1039 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 07 březen 2013 - 10:42

Modrak napsal/a:
Smyce ze spagatu na ruzence :-))) To je husty. Takovou smyci bych doporucoval pro jistotu nechat vysvetit a pozehnat biskupem :-)))


jestli on biskup nebude malo, musite vejs :)).

jacko, tak to svaz spravnym uzlem a je to. a nebudes se s tim muset sit. ono to sesiti nestoji ani za zvrknuty kotnik. z vlastni zkusenosti (joo, ten fotbal) pekny vyron kotniku - 14 jsem v podstate nemohl chodit, pak dva mesice klidu a stejne i ted po dalsim pul roce kotnik obcas cejtim. a velikostne se jeste nevratil na puvodni stav :).
  • 0

#1040 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 07 březen 2013 - 11:43

Dain & Olik napsal/a:
jestli on biskup nebude malo, musite vejs :)).

Tak od kardinála ho požehnanej mam a vejš to momentálně nejde :D!

Jinak dík všem za rady a péči o zachování mého života :D, nějak si s tím už poradím. Ale stejně bych ráda slyšela názor někoho, kdo takový věci opravdu umí dělat a nejen používat ;).
  • 0




14 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 14 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama