Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1937 odpovědí na toto téma

#1061 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 11 březen 2013 - 17:24

Teď už přeháníš. Jestli jinak nedáš, koukni se do metodiky.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1062 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 624 příspěvků(y)

Publikováno 11 březen 2013 - 17:55

hmmm, skoda...jedno z poslednich vlaken, ve kterym se dalo neco dozvedet se zacina zvrhavat stejne jako zbytek...navic diskuzi o naprosto jasny veci...bohuzel budu muset odpoved na svuj dotaz hledat jinde, pac tady prave zapadl...bohuzel
  • 0

#1063 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 11 březen 2013 - 19:31

Jacka_dominikanka napsal/a:
Jo, na uzlu, o kterým profík řekne, že je na to naprosto nevhodnej. Inu...


BTW, podívej se, co ti onen profík radí:

Skotský uzel (Očko, Uzel UIAA, A. Tape Knot, Water Knot, Overhand Band, Overhand Follow Through, F.Noeud de sangle) – využití – pro lano: ANO; pro popruh: ANO

Pro svou jednoduchost velmi často používaný spojovací uzel. Jedná se vlastně o protisměrný Vůdcovský uzel. Není však ve všech případech zcela bezpečný. Tento uzel při nevhodném kontaktu se skálou se může poměrně lehce třením rozvázat. Zvláště opakované zatěžování a odlehčování uzlu při kontaktu se skálou dokáže pravé divy. Uzel by se proto při zatížení neměl ničeho moc dotýkat, měl by být ve volném prostoru. Několik smrtelných úrazů varuje! Uzlu se kvůli tomu někdy říká „smrťák Očko“.


http://www.horolezec...-v-horolezectvi

Tohle ti ztracenej nemůže nikdy udělat - teda když ho uvážeš osmou. Snížení nosnosti "vinou" uzlu bude podobné.

Já bych to uzavřel: sama si NIKDY neušiješ spoj tak, jak to mějí profi firmy s nastavenými stroji a stovkami testů.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1064 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 11 březen 2013 - 19:39

ja5: můžeš dotaz zopakovat, jestli myslíš, že zapadl. Co nemůžeš, je vynutit si odpověď. Za sebe - todle nevim. Nepřemejšlel jsem o tom.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1065 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 624 příspěvků(y)

Publikováno 11 březen 2013 - 19:51

Citecka napsal/a:
ja5: můžeš dotaz zopakovat, jestli myslíš, že zapadl. Co nemůžeš, je vynutit si odpověď. Za sebe - todle nevim. Nepřemejšlel jsem o tom.

ano, to vim i sam, ze dotaz muzu zopakovat..pokud tady bude kazdej opakovat dotaz na kazdy strance, tak z toho bude totalni gulas...zkratka se mi zda zbytecny diskutovat na 2 strankach o veci o ktery diskutovat neni potreba...
  • 0

#1066 dostik7

dostik7

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 příspěvků(y)

Publikováno 11 březen 2013 - 20:38

ssva napsal/a:

LooperCZ napsal/a:
Ztracenej uzel - nejčastější chyba. Naprosto nemáš kontrolu, v jakém stavu jsou konce popruhu.

Použij tenhle http://horolezeni.wz...protismerny.htm.

Tvůj "červený instruktor" z Velké Bystřice :D

Není problém si zastrčenej konec smyce po zasunutí označit fixem a při používání hned vidíš jestli nemá tendenci se povytahovat.


... nojo, na lezci pred casem byla hooodne dlouha diskuze o tom, cim znacit lezeci matros. Vetsina se shodla, ze standardni lihovy fix je dost nebezpecny, jelikoz ma nepredvidatelne ucinky na material... na konec se lezeci obec shodla, ze nejlepsi je originalni inkoustovy znackovac, akorat, ze se rychle opere.... tezka vec, respektovat vsechna bezpecnostni rizika...
  • 0

#1067 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 11 březen 2013 - 21:56

Citecka napsal/a:

Skotský uzel (Očko, Uzel UIAA, A. Tape Knot, Water Knot, Overhand Band, Overhand Follow Through, F.Noeud de sangle) – využití – pro lano: ANO; pro popruh: ANO

Pro svou jednoduchost velmi často používaný spojovací uzel. Jedná se vlastně o protisměrný Vůdcovský uzel. Není však ve všech případech zcela bezpečný. Tento uzel při nevhodném kontaktu se skálou se může poměrně lehce třením rozvázat. Zvláště opakované zatěžování a odlehčování uzlu při kontaktu se skálou dokáže pravé divy. Uzel by se proto při zatížení neměl ničeho moc dotýkat, měl by být ve volném prostoru. Několik smrtelných úrazů varuje! Uzlu se kvůli tomu někdy říká „smrťák Očko“.


http://www.horolezec...-v-horolezectvi

Tohle ti ztracenej nemůže nikdy udělat - teda když ho uvážeš osmou. Snížení nosnosti "vinou" uzlu bude podobné.


Hele, ty vůbec nějak moc čteš. Ale když už jsi v tom, přečti si slova Jacky o několik desítek příspěvků zpátky . Cituji : Chtěla jsem si jen z popruhu, co tu mám, udělat smyčku, do který bych si stoupla, když je první větev stromu příliš vysoko, nemíním se na to věšet do 20 metrů.

Pokud se mezi první větví ve výšce 2m a zemí vyskytuje skála, neváhej a važ dle metodiky. Já píšu o nekontrolovatelném vyvlečení ( které ti mimochodem může udělat každý uzel, naopak skotský ti utáhnu tak, že ti ho žádná skála nepovolí ), při kterém si samotným překvapením sedneš třeba z metru a půl na prdel ( Jacka promine ).
  • 0

#1068 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 11 březen 2013 - 22:20

ja05 napsal/a:
Chtel bych poprosit stromolezce, kteri pouzivaji (nebo alespon zkouseli) DRT o mensi radu.
Rad bych DRT vyzkousel (samo v min. vysce atd.), par technik jsem nastudoval, nakoukal.
Mam dotaz k lanu. V soucasnosti pouzivam na SRT klasickou statiku 10,5mm od Tendonu.
Chci se zeptat, jestli je mozny vyuzit tohle lano i na DRT, nebo jestli je nutny mit treba vetsi prumer,
jinej (mekci, oteruvzdornejsi ??) oplet. Jde mi predevsim o techniku, kdy z nosnyho lana delam prusik.
Je jasny, ze muzu vytkouset a uvidim, ale nerad bych zkousel neco s necim o cem je predem jasny, ze to nebude fungovat...Diky vsem za rady


No moc ti k tomu nereknu, ale kdyz teda se tak nasilne dozadujes odpovedi, tak se aspon pokusim :-)

Mel jsi nekdy v ruce to specialni stromolezecky lano? Ja jednou jo a ve srovnani s beznym lanem je to neco neuveritelnyho. Ma vetsi prumer, ale presto je mnohem ohebnejsi.Ma vysokou tzv. uzlovatelnost, takze vsechny ty uzly se lip vazou a lip fungujou. Proste to lano se snaz ohne bez nasili i na malym polomeru. Asi na tom budou i lip drzet prusiky, atd. a zejmena u toho co popisujes asi docela rozdil bude, prave kvuli ty uzlovatelnosti. Ve srovnani s klasickym lanem je to fakt o dost jiny. Zejmena teda ve srovnani se statickym Tendonem, kterej je vetsinou jak prkno (dynamicky lana bejvaj preci jen poddajnejsi). Do jaky miry to ale ty techniky zneprijemni nebo dokonce znemozni nejsem schopnej posoudit. Zneprijemni je to urcite, jestli uplne znemozni fakt nevim. Presne by ti to rekl Pavouk, ale pac ten sem nechodi, tak snad mozna Lala by mohl tusit.
  • 0

#1069 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 624 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2013 - 8:09

Modrak napsal/a:
No moc ti k tomu nereknu, ale kdyz teda se tak nasilne dozadujes odpovedi, tak se aspon pokusim :-)

Mel jsi nekdy v ruce to specialni stromolezecky lano? Ja jednou jo a ve srovnani s beznym lanem je to neco neuveritelnyho. Ma vetsi prumer, ale presto je mnohem ohebnejsi.Ma vysokou tzv. uzlovatelnost, takze vsechny ty uzly se lip vazou a lip fungujou. Proste to lano se snaz ohne bez nasili i na malym polomeru. Asi na tom budou i lip drzet prusiky, atd. a zejmena u toho co popisujes asi docela rozdil bude, prave kvuli ty uzlovatelnosti. Ve srovnani s klasickym lanem je to fakt o dost jiny. Zejmena teda ve srovnani se statickym Tendonem, kterej je vetsinou jak prkno (dynamicky lana bejvaj preci jen poddajnejsi). Do jaky miry to ale ty techniky zneprijemni nebo dokonce znemozni nejsem schopnej posoudit. Zneprijemni je to urcite, jestli uplne znemozni fakt nevim. Presne by ti to rekl Pavouk, ale pac ten sem nechodi, tak snad mozna Lala by mohl tusit.


po porade - odpovedi se nasilne nedozaduju, ale myslim, ze moje otazka a tvoje nasledna odpoved by mohla - sobecky aspon me, nesobecky treba i nekomu dalsimu - neco prinest...

mas pravdu stromolezecky lano jsem v ruce nemel, takze prave proto se ptam...co se tyce stromolezeckyho lana, tak jsem nasel i prumery kolem 12mm, ale prave asi ta uzlovatelnost zasadni rozdil - jak pises statika je fakt hodne tvrda, prave proto jsem vyplodil tenhle dotaz jestli to uz nekdo nekdy zkousel...
mel bych moznost to zkusit i s dynamikou...
a ono i zneprijemneni techniky v nejakym metru nad zemi stoji za prd....

Pavouk je nick?? pri hledani na gc.com jsem pavouka nasel, ale nema ani jednu T5, takze on to asi nebude...

kazdopadne diky za odpoved
  • 0

#1070 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2013 - 9:11

pavouk je kamarad laly. on se tim zivi, takze zkusenosti ma dost a sikovny je taky. ze by kesoval nevim. pokud chces o te drt neco vedet, zkus napsat rovnou lalovi, nevim, jak casto kouka sem.
  • 0

#1071 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 624 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2013 - 9:51

Dain & Olik napsal/a:
pavouk je kamarad laly. on se tim zivi, takze zkusenosti ma dost a sikovny je taky. ze by kesoval nevim. pokud chces o te drt neco vedet, zkus napsat rovnou lalovi, nevim, jak casto kouka sem.

to bude ono - napadlo me ze jde taky o nejaky kacera...
Lalu zkusim asi teda na primo...diky za tipy
  • 0

#1072 MArfDKnL

MArfDKnL

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2013 - 12:23

Jen tak pro info.
Vím že už se tu řešily nějaké dolňky tak sem přidám jeden na který jsem narazil s tím že se to občas může hodit.

http://www.4home.cz/...n-fzz-4002-32m/
  • 0

#1073 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2013 - 13:02

Dain & Olik napsal/a:
pavouk je kamarad laly. on se tim zivi, takze zkusenosti ma dost a sikovny je taky. ze by kesoval nevim. pokud chces o te drt neco vedet, zkus napsat rovnou lalovi, nevim, jak casto kouka sem.


No jesli nakonec pavouk nekesuje bych si nebyl az tak uplne jistej. Donedavna jsem si taky myslel ze ne, az jsem si vsiml pred par dny spoluautora napriklad na GC45971 a par dalsich kesich od laly. Podle me je to on. Ze nema zalogovanou zadnou T5 nic neznamena. Rekl bych ze neloguje, ale zaklada :) I jemu by slo zamailovat.
  • 0

#1074 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2013 - 14:02

jj, to zakladani pro/s lalou vim, to neberu jako kesovani :). na ten profil jsem nekoukal, takze nedokazu posoudit, jestli je to on.
  • 0

#1075 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 12 březen 2013 - 20:39

Pavouk je LedwaCZ. Koukal jsem, ze par kesi v posledni dobe zobnul. Co se tyka DRT: Chystam se na ni letos. Nicmene loni jsme se Slonem pouzivali kmenovky s prusikem (Blake hitch a Distel hitch) a kladkou. Coz je ve sve podstate taky DRT. Distel hitch doporucoval i Pavouk/Ledwa spise nez Blakea. Postrehy: Ja mel kmenovku z 10,5mm statiky Contra a na ni uvazany jen Blake hitch 8mm, 80 cm dlouhým prusíkem. Je pravdou, ze ta statika nebyla nejmekci. Celkovy dojem - nic moc. S kladkou by to asi bylo lepsi, ale i tak se prusik dost kousal. Pavel (Slon) mel kmenovku sestavenou primo od Pavouka. Tusim, ze to bylo cca 12mm lano, krasne mekke a poddajne, kladka a pouzival Distel hitch na 10!mm prusiku. Makalo to perfektne. Z toho jsem si odnesl, ze je dulezite jak mekkost/poddajnost lana, tak prumer prusikovaci smyce vs. prumer lana. Cim vetsi rozdil, tim vice se prusik kousne a naopak. Pokud ale pujdes do DRT, porid si hlavne specialni prusiky (aramidovy, PES/Technora apod.), at je neprepalis. A samozrejme Cambium Saver.
  • 0

#1076 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2013 - 14:11

Ahoj, nechce se nekomu zitra,tj. Patek, na par zubu z Kotoucove? Cca od 9hod. do 14.hod., cisla 5,7,8,9 (Satalice). Sedak navic mam.
  • 0

#1077 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2013 - 14:39

majkeld napsal/a:
Ahoj,
nechce se nekomu zitra,tj. Patek, na par zubu z Kotoucove?
Cca od 9hod. do 14.hod., cisla 5,7,8,9 (Satalice). Sedak navic mam.


Tož to já bych se asi přidal. Více SZ.
  • 0

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching


#1078 SikoCZ

SikoCZ

    SikoCZ

  • Members
  • PipPipPip
  • 244 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2013 - 14:57

majkeld napsal/a:
Ahoj,
nechce se nekomu zitra,tj. Patek, na par zubu z Kotoucove?
Cca od 9hod. do 14.hod., cisla 5,7,8,9 (Satalice). Sedak navic mam.


Taky SZ..
  • 0

#1079 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2013 - 16:31

DRT a prusík - Jak lezeš nahoru? S Gri-Grinou? A proč místo prusíku nepoužiješ Gri-Gri? Nemusíš pak řešit materiál na prusík, pomocnou kladku a ani jiné nosné lano. Vyvaruješ se chyby při zakládání prusíku.
  • 0

#1080 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 14 březen 2013 - 17:24

Myslim, že mluví o nečem takovýmhle.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas





7 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 7 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka