Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1937 odpovědí na toto téma

#1081 LALA.eu

LALA.eu

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 příspěvků(y)

Publikováno 14 March 2013 - 17:51

Na základě diskuse v tomto vláknu mi mailem přišel následující dotaz...

V soucasnosti pouzivam na SRT klasickou statiku 10,5mm od Tendonu. Chci se zeptat, jestli je mozny vyuzit tohle lano i na DRT, nebo jestli je nutny mit treba vetsi prumer, jinej (mekci, oteruvzdornejsi ??) oplet. Jde mi predevsim o techniku, kdy z nosnyho lana delam prusik.

Takto jsem odpověděl...

Co se tvého dotazu ohledně lana pro DRT týče, tak SRT klasickou statiku 10,5mm od Tendonu samozřejmě použít můžeš. Lana pro DRT jsou obecně tlustší - při dobírání je to pohodlnější na úchop a mají také jiný poměr jádra/opletu. Arboristická lana jsou také o něco měkčí než horolezecká. Pro běžné lezení po stromech ve stylu geocaching však i obyčejné lano stačí. Přece jen většina stromových keší je z arboristického pohledu víceméně jednoduchá.
  • 0

#1082 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 14 March 2013 - 18:37

Citecka napsal/a:
Myslim, že mluví o nečem takovýmhle.


Těžko. DRT je o pohybu v koruně stromu, hlavně pro pohyb do stran a pohyb vzhůru je ulehčen horní kladkou/karabinou, protože se neleze pomocí nohou, ale rukama. DRT není technika výstupu na strom, ale technika pohybu v koruně stromu.
LALA to napsal naprosto přesně.
  • 0

#1083 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 14 March 2013 - 19:00

Tree Climbing: Ascending with Doubled Rope Technique
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1084 Slanecek

Slanecek

    lekla ryba

  • Members
  • PipPipPip
  • 463 příspěvků(y)

Publikováno 14 March 2013 - 19:11

majkeld napsal/a:
Ahoj,
nechce se nekomu zitra,tj. Patek, na par zubu z Kotoucove?
Cca od 9hod. do 14.hod., cisla 5,7,8,9 (Satalice). Sedak navic mam.


To si pis, ze chce, ale trcime v praci. :(
  • 0

#1085 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 14 March 2013 - 19:12

Hezký video. Mně se víc líbila praktická ukázka od Pavouka přímo v terénu. Ostatně v terénu se člověk naučí víc než tady. Hele, to by mohla být i všeobecná rada pro začátečníky - chceš se naučit lézt po stromech? Jdi do terénu s někým, kdo to umí.
  • 0

#1086 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 14 March 2013 - 19:37

Ludvajs64 napsal/a:
DRT a prusík - Jak lezeš nahoru? S Gri-Grinou? A proč místo prusíku nepoužiješ Gri-Gri? Nemusíš pak řešit materiál na prusík, pomocnou kladku a ani jiné nosné lano. Vyvaruješ se chyby při zakládání prusíku.


Jestli to bylo k memu prispevku, tak jsem myslel DRT pro pohyb v korune, ne pro vystup. Tusim ze i Pavouk rikal neco ve smyslu, ze pro vystup se pouziva vetsinou SRT (on mel v konfiguraci jumar, nad nim 10mm prusik, ktery jumarem posunoval zaroven vzhuru a na noze Pantin).

Zridka nastrelis tak, ze muzes ze zeme instalovat Cambium Saver nezbytny pro DRT.

Pavouk a DRT:

http://img.geocachin...7ff45bcd8c0.jpg
  • 0

#1087 Mirdule22

Mirdule22

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 14 March 2013 - 20:02

Pro pohyb v koruně stromu se dá použít i ZIGZAG http://www.petzl.com...chanical-prusik , ale ještě jsem to u nikoho neviděl.
  • 0

#1088 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2345 příspěvků(y)

Publikováno 14 March 2013 - 21:26

LALA.eu napsal/a:
Přece jen většina stromových keší je z arboristického pohledu víceméně jednoduchá.[/i]


Vetsina jo, ovsem krome tech tvejch ;-)
  • 0

#1089 pripluv

pripluv

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 82 příspěvků(y)

Publikováno 15 March 2013 - 7:43

Mirdule22 napsal/a:
…ZIGZAG, ale ještě jsem to u nikoho neviděl…


Taky za ty prachy si to amatér těžko koupí :(
  • 0

#1090 fremen.cz

fremen.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2681 příspěvků(y)

Publikováno 15 March 2013 - 8:23

Citecka napsal/a:
jak demontovat obří sequoj:


To je solidní prasárna... od toho, že větve berou normal bagrem, dřevo pálí, místo aby ho dali na použití na dřevné brikety až po to, že ty kusy stromu strhávají na přímo a ne do lana a pak nespouštějí.
Sice lepší, jak Pepa s Tondou, co by to jen dole rovně nařízli a pak do toho kopali nohama, aby se skácel, ale daleko to k tomu nemá :D
  • 0

Merida s ještěrkou, nohy, MHD, vlak + Dakota 20 + většinou "geobáglík"
* Až budu mít víc odlovů jak příspěvků, znamená to, že jsem bez práce nebo v důchodu *
Obsah keší JE většinou tragický
- Endorphins are released during climbing which can cause severe dependence on the sport -


#1091 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 15 March 2013 - 8:43

Jinej kraj...
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1092 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 15 March 2013 - 15:56

majkeld napsal/a:

Ludvajs64 napsal/a:
DRT a prusík - Jak lezeš nahoru? S Gri-Grinou? A proč místo prusíku nepoužiješ Gri-Gri? Nemusíš pak řešit materiál na prusík, pomocnou kladku a ani jiné nosné lano. Vyvaruješ se chyby při zakládání prusíku.


Jestli to bylo k memu prispevku, tak jsem myslel DRT pro pohyb v korune, ne pro vystup.


Ne ne ne, omlouvám se za nejasnost, byla to reakce na původní dotaz Ja05 který zněl:

Chtel bych poprosit stromolezce, kteri pouzivaji (nebo alespon zkouseli) DRT o mensi radu.


A ještě tam mělo být upřesněno, že když nahoru vylezeš za pomoci např. Gri-Gri, proč ji potom nepoužít při zakládání DRT v koruně stromu?
  • 0

#1093 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1912 příspěvků(y)

Publikováno 15 March 2013 - 16:08

fremen.cz napsal/a:
To je solidní prasárna... od toho, že větve berou normal bagrem, dřevo pálí, místo aby ho dali na použití na dřevné brikety až po to, že ty kusy stromu strhávají na přímo a ne do lana a pak nespouštějí.
Sice lepší, jak Pepa s Tondou, co by to jen dole rovně nařízli a pak do toho kopali nohama, aby se skácel, ale daleko to k tomu nemá :D

Docela bych chtěl vidět jak takovýhle klády hazíš do lana :) To by museli řezat na půlmetrový kousky aby jim to nenafackovalo ;) Nebo jedině jeříbem.
  • 0

#1094 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 21 March 2013 - 22:18

ja05 napsal/a:
...
Mam dotaz k lanu. V soucasnosti pouzivam na SRT klasickou statiku 10,5mm od Tendonu.
Chci se zeptat, jestli je mozny vyuzit tohle lano i na DRT, nebo jestli je nutny mit treba vetsi prumer,
jinej (mekci, oteruvzdornejsi ??) oplet. Jde mi predevsim o techniku, kdy z nosnyho lana delam prusik.


Tak dalsi pokus a dalsi info. Na tu svoji ztvrdlou statiku 10,5mm (nazyvejme ji treba kmenovkou) jsem uvazal z 8mm prusik.smyce uzel Distel a doplnil kladkou - panove, to je nebe a dudy oproti Blakeovi bez niceho! Funguje to luxusne!
Jeste zkusim prusika 10mm...
  • 0

#1095 pezik1

pezik1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 221 příspěvků(y)

Publikováno 11 April 2013 - 9:51

Rozhodl jsem se koupit novy uvazek, protoze ten co mam (klasicky obycejny sportovni) je mi nepohodlny pri delsim stromolezeni, ci viseni.

Takze chci neco pohodlnejsiho a hlavne aby to byl "celotelovy".
Preci jenom se pak budu ve vetsich vejskach citit lip. U teho aktualniho uvazku mam nekdy pocit, ze vypadnu.

Zatim jsem to zuzil na tyto 2 od Singing Rocku:
Profi worker http://www.sambarspo...covaci-postroj/
a Rock Expert II http://www.sambarspo...covaci-postroj/

Nemate nekdo s tim zkusenosti? Koukal jsem, ze jediny rozdil je v tom, ze ten Rock Expert ma odepinaci ten hrudni uvazek.

A dalsi vec. Ty uvazky maji ve 3 variantach.
Zkousel nekdo nebo ma ty speed spony? Na to moje stromolezeni, ma cenu do toho investovat?

Diky za rady
  • 0

#1096 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 11 April 2013 - 10:43

@Pezik: Mas-li vyhlidnute takovehle libove sedaky od SR,doporucuji navstivit podnikovou prodejnu. Muzes usetrit 30-50% ceny. Posledni kup byl misto 2400,- jen 1000,-. A jedna poznamka k velikostem sedaku-neber to doslova dle tabulky. Mam XXL a holcina 150cm vysoka,50kg s nim nemela problem. Je to povetsinou otazka delky popruhu.
  • 0

#1097 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3704 příspěvků(y)

Publikováno 11 April 2013 - 11:04

no mam zkusenost z pred par lety - na dlouhy viseni je to mozna trochu pohodlnejsi, ale jen kvuli tomu, ze to ma sirsi popruhy. ja nevim, jaky mas sedak, ale treba muj je dost siroky i polstrovany, takze v pohode, rozdil necitim - pri tom svem lezeni na strom. proste sedis v tom uplne stejne, takze na nohy te to tlaci taky uplne stejne :). pokud bys chtel pouzivat i prsak treba pro pocit, aby se nepretocil, tak asi jo. jinak nezapomen, ze tim padem toho nahoru potahnes vic a mozna se ti budou motat ty dve veliky predni oka. asi nejlip si to kazdy vyzkouset, jak se ti v tom sedi. mne prislo, ze jsem v tom trochu moc sesnerovany.
  • 0

#1098 pezik1

pezik1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 221 příspěvků(y)

Publikováno 11 April 2013 - 12:14

Dain & Olik napsal/a:
ja nevim, jaky mas sedak, ale treba muj je dost siroky i polstrovany,

Ja mam Ocun Zeptor, koupil jsem si ho kdysi v nejakem setu.
Zda se mi, ze mam v nem teziste celkem nizko (pri me jojo technice)
  • 0

#1099 pezik1

pezik1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 221 příspěvků(y)

Publikováno 11 April 2013 - 12:17

majkeld napsal/a:
@Pezik:
Mas-li vyhlidnute takovehle libove sedaky od SR,doporucuji navstivit podnikovou prodejnu. Muzes usetrit 30-50% ceny. Posledni kup byl misto 2400,- jen 1000,-.

Ty slevy co pises, predpokladam jsou na jednotlive kusy?

Ono jet z Prahy do Ponikle v podstate tu slevu vymaze ;)
  • 0

#1100 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 5271 příspěvků(y)

Publikováno 11 April 2013 - 12:29

Já mám taky celotělový a cítím se v tom bezpečněji. Je to sice asi jen můj pocit, protože mám kolem sebe víc těsných šňůr, ale méně se bojím :-) A oko na jištění je trochu výš než na klasickém sedáku, takže mám i jinde těžiště, což mi víc vyhovuje. Chce to prostě vyzkoušet.
  • 0




6 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 6 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama