Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1937 odpovědí na toto téma

#1201 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 17:14

Tenký lano sice nemám, ale říkal jsem si, že by nebylo od věci kromě visení pouze na grigri háknout se ještě k jumaru ...

...ale zespoda, zespoda. Ať tě nenapadne dojistit se do toho horního voka.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1202 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 17:27

...ale zespoda, zespoda. Ať tě nenapadne dojistit se do toho horního voka.

Jj, dyť stačí, že za horní už se tahám přes kladku.... ;) což taky nejspíš nejni úplně košer, ale víc děr na karabinu už myslím na jumaru nebude


Tento příspěvek byl upraven od St&nda: 17 říjen 2013 - 17:28

  • 0

#1203 Mufa

Mufa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 410 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 18:06

Zajímavá debata.. nelezu zas takový šílenosti, abych se nahoře přecvakávala z lana na lano (zatím) a když náhodou se potřebuju odepnout, nejdřív se zajistím lanem, odsedkou apod. Ale zajímalo by mě, když se jistíte takhle na cestu nahoru (alespoň to tak chápu), jistíte se nějak i při slaňování? Nebo tam prostě jen jedete na gri-gri? Mě t přijde, že mnohem víc namáhaná je ta grigrina po cestě dolů, ne? 


  • 0

#1204 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 18:41

Zajímavá debata.. nelezu zas takový šílenosti, abych se nahoře přecvakávala z lana na lano (zatím) a když náhodou se potřebuju odepnout, nejdřív se zajistím lanem, odsedkou apod. Ale zajímalo by mě, když se jistíte takhle na cestu nahoru (alespoň to tak chápu), jistíte se nějak i při slaňování? Nebo tam prostě jen jedete na gri-gri? Mě t přijde, že mnohem víc namáhaná je ta grigrina po cestě dolů, ne?

Jsem lezec zacatecnik a zatim jsem si vzdycky vystacil s dobrym nahozenim a lezenim naprimo. Takze z meho zacatecnickeho/laickeho pohledu grigri super, nemusim se prehazovat do kyblu/osmy apod. A cestou dolu uz myslim nezbyva nez doufat grigri a vlastimu citu pri jejim ovladani. Pokud by to clovek rozjel moc rychle, staci pustit paku a mela by se zabrzdit, aspon tak je konstruovana a funguje i pri vystupu - kdyz se do ni da spravne lano ;-) A vic namahana mi prijde pri vystupu - pri kazdem "kroku" se uvolni a zase sevre a pokud clovek nema silu na plynuly postup, tak jsou vetsi razy. Dolu se da s citem i pomalu, plynule.

Tento příspěvek byl upraven od St&nda: 17 říjen 2013 - 18:47

  • 0

#1205 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 18:44

Zajímavá debata.. nelezu zas takový šílenosti, abych se nahoře přecvakávala z lana na lano (zatím) a když náhodou se potřebuju odepnout, nejdřív se zajistím lanem, odsedkou apod. Ale zajímalo by mě, když se jistíte takhle na cestu nahoru (alespoň to tak chápu), jistíte se nějak i při slaňování? Nebo tam prostě jen jedete na gri-gri? Mě t přijde, že mnohem víc namáhaná je ta grigrina po cestě dolů, ne? 

Ano, to sice je, ale na to je grigri stavěný. Spíš se vždycky snažím ho co nejdřív dole sundat z lana, protože je celkem nažhavený :D

Ale dolů se taky, podle jakýchsi pravidel, dojišťuje a to typicky prusíkem. Pokud si dobře pamatuju, tak třeba na osmě by se bez prusíky slaňovat nemělo. Ale, ruku na srdce, jestlipak to všichni vždycky děláme, že... ;)


  • 0
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)

#1206 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 851 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 19:05

... Pokud si dobře pamatuju, tak třeba na osmě by se bez prusíky slaňovat nemělo. Ale, ruku na srdce, jestlipak to všichni vždycky děláme, že... ;)

Neděláme...a ti co už něco slezli ví proč. Na skále, kde ti může lehce něco spadnout na kokos a chvilkově tě vyřadit, tam to smysl určitě má. Ale na stromě? Jaká je pravděpodobnost že se někde nahoře tak nějak sama od sebe ulomí haluz a spadne ti na hlavu nebo "jen tak" ztratíš vědomí a ty spadneš na osmě nebo kýblu bez brždění? Prostě to chce normálně logicky hodnotit situaci.

Já myslím že Grigri je už dostatečně prověřené na tolik aby se dalo říct, že jeho dodatečné jištění při slaňování je při použití lana >10mm zbytečné...


Tento příspěvek byl upraven od ssva: 17 říjen 2013 - 19:23

  • 1
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#1207 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 19:22

Ne, prusik na jisteni nepouzivam. Grigri je urcena na jisteni a slaneni, pro vystup neni primarne urcena. Z toho duvodu mi prijde nesmyslne vylezt nahoru s grigri a tam se prepnout do osmy nebo kyblu. Ano, po slaneni je grigri tepla, uplne stejne jako osma nebo kybl. Pri lezeni s grigri nepouzivam prijisteni do jumaru, protoze lano z grigri proste nevypadne a pohadky o prokluzu jsou jen pohadky. Jina situace je pri pouziti napr. Crollu, z nej lano muze vypadnout a jisteni na jumar pouzivam. Pri slaneni na jednom prameni lana nema prijistovani k grigri vyznam. Krom jineho k pouzivani grigri potrebuju dve ruce. Spravne by se melo pouzivat druhe NEZAVISLE jisteni, tzn. druhe lano uvazane v jinem bode a hlavne pres jinou vetev. Vybaveni, ktere pouzivam, ma vesmes nosnost 2,5 tuny. Ja vazim 80 kilo a pokud spadnu, je to vzdy mou blbosti. Chybne pouzitym udelatkem. Horni oko u jumaru je pro zajisteni lana, ne pro umisteni kladky. Kriticke misto pri lezeni na strom je tam nahore. Vetve, suche, slabe. Casto vubec neni videt, kudy lano vede. Je pravdepodobnejsi, spis jiste, ze udelam chybu pri umisteni lana v korune stromu nez ze se mi prehreje grigri. Vic hejblatek na lane neznamena vetsi bezpecnost, zvlast pokud nevim, co s nima delat.
  • 1

#1208 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 19:48

Na rozdíl od dojištění nevidím důvod, proč tu pomocnou kladku nepřicvajnout do pojistné karabina NAHOŘE. Přidá ti to 20 cm k tahu a navíc se to tak nemotá do dtoho všeho, co už před sebou máš (na druhou stranu, trochu se to pak šprajcuje o lano). Žádnou větší sílu do toho nedáváš a při pádu už vůbec ne... pojistnou funkci karabiny to nemůže omezit a tlak napřiměřeným vektorem na jumar to nevyvíjí.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1209 Slanecek

Slanecek

    lekla ryba

  • Members
  • PipPipPip
  • 463 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 20:25

Zajimava zkusenost, nahazovaci pytlik dokaze letistni kontrolu zabavit na 15 minut (je fakt, ze ani mne pri pohledu na ten jejich rentgen nedoslo, na co vlastne koukam). Tak sorry, ze vam lezu do zajimavy debaty. 


  • 0

#1210 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 20:29

Otázka zněla, jak to máme my. Já při lezení s grigri nepoužívám kladku vůbec. Nemotá se mi, nešprajcuje, nepotřebuju jí. Práci mi nezmenší. Nepřijišťuju se. Odpověděl jsem za sebe. Nikomu nevnucuju, aby to nedělal. Často se tu objeví nápady, jak něco očůrat, koupit levněji, vymyslet samodoma hejblátko. Zapomíná se, že na jedné straně se ušetří 20cm a na druhé je v sázce život. Na to se při lezení snažím myslet víc, než kam umístit to či ono, když už jsem si "to" pořídil.


  • 0

#1211 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 20:31

Zajimava zkusenost, nahazovaci pytlik dokaze letistni kontrolu zabavit na 15 minut (je fakt, ze ani mne pri pohledu na ten jejich rentgen nedoslo, na co vlastne koukam). Tak sorry, ze vam lezu do zajimavy debaty. 

Hmm, letadlem na stromy? Promyslím to... To bych nepotřeboval ani grigri :-)


  • 0

#1212 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 20:57

Ne, prusik na jisteni nepouzivam. Grigri je urcena na jisteni a slaneni, pro vystup neni primarne urcena. Z toho duvodu mi prijde nesmyslne vylezt nahoru s grigri a tam se prepnout do osmy nebo kyblu. Ano, po slaneni je grigri tepla, uplne stejne jako osma nebo kybl. Pri lezeni s grigri nepouzivam prijisteni do jumaru, protoze lano z grigri proste nevypadne a pohadky o prokluzu jsou jen pohadky. Jina situace je pri pouziti napr. Crollu, z nej lano muze vypadnout a jisteni na jumar pouzivam. Pri slaneni na jednom prameni lana nema prijistovani k grigri vyznam. Krom jineho k pouzivani grigri potrebuju dve ruce. Spravne by se melo pouzivat druhe NEZAVISLE jisteni, tzn. druhe lano uvazane v jinem bode a hlavne pres jinou vetev. Vybaveni, ktere pouzivam, ma vesmes nosnost 2,5 tuny. Ja vazim 80 kilo a pokud spadnu, je to vzdy mou blbosti. Chybne pouzitym udelatkem. Horni oko u jumaru je pro zajisteni lana, ne pro umisteni kladky. Kriticke misto pri lezeni na strom je tam nahore. Vetve, suche, slabe. Casto vubec neni videt, kudy lano vede. Je pravdepodobnejsi, spis jiste, ze udelam chybu pri umisteni lana v korune stromu nez ze se mi prehreje grigri. Vic hejblatek na lane neznamena vetsi bezpecnost, zvlast pokud nevim, co s nima delat.

a ma pravdu, predsedo :)

prusik ke grigri je podle mne ptakovina. když se podela, tak rukou, která drzi volny konec lana bude brzdit ala kybl.......

a zkusenejsi potvrdi, ze kolikrat vylezli nahoru a zjistili, jak lano je pretazene přes suchou vetev atd.

grigri taky zvladne lano cca 8mm, jen se ji musí trocha pomoct se zadrhnutim


  • 0

#1213 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 21:08

...Já při lezení s grigri nepoužívám kladku vůbec. Nemotá se mi, nešprajcuje, nepotřebuju jí. Práci mi nezmenší. ..

A to zas není pravda. Je to kladka. Práce stejná, síla poloviční.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1214 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 21:44

Pri splhani s grigri velmi casto dela lezec jednu chybu: nedostatecne se postavi do zavesu od jumaru (obecne do splhadla) a znacnou cast sve hmotnosti pak rve rukou za volny konec lana z grigri. Je to velmi namahave a svadi to k pouziti zazracne kladky. Pritom staci veskerou svou hmotnost prenest na nohu, tzn. poradne si stoupnout a uplne odlehcit grigri. Volny konec pak jde volne popotahnout. (Neberu v uvahu lano, ktere je davno po sezone, zasvinene od blata a smuly). Presto - dejme tomu, ze k popotazeni volneho konce lana z grigriny musim vyvinout silu 50N. Prosim, rekni mi, jakou silou budu za tentyz konec tahat v pripade pouziti zazracne kladky. Ptam se na ciselny udaj, ne na subjektivni dojem.
Opet dodavam, ze nikomu nic nevnucuju. Jen se zamyslim v sekci, kde jde o kejhak.
  • 0

#1215 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 21:56

Bez té kladky zvedáš celý volný konec lana abys ho mohl popotáhnout. S tou kladkou naopak váha lana popotahuje lano z grigri za tebe. Ale siloměr sebou nenosím, tak čísla ti nedám :)


  • 0

#1216 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 22:09

Ale jiste, nejde mi o nezanedbatelnou hmotnost dejme tomu deseti metru visiciho lana, ani nepitvam treni v kladce. Zajima me ta polovicni sila.
  • 0

#1217 Slanecek

Slanecek

    lekla ryba

  • Members
  • PipPipPip
  • 463 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 22:11

Nemuzu se zbavit dojmu, ze kladku hrave nahradi pojistna karabina. A ano, mam ho provleceny prave proto, ze si ve smyci malo stoupam a taham to rukou. Kdyz si stoupnu poradne, da se lano hrave popotahnout rukou. Jo, zkousela jsem lezt i s kladkou, kdyz uz tam byla nastrazena a vadi mi.


  • 0

#1218 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 17 říjen 2013 - 22:53

Jéžiš, to jsou zase kecy. Budem se trumfovat, kdo to dělá víc echt. No, tak nebudem. Přes kladku/karabinu si můžeš pomoc při zvedání. Nechceš, nedělej. Ale netlač, že ten způsob něčemu vadí.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1219 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 5:10

...Presto - dejme tomu, ze k popotazeni volneho konce lana z grigriny musim vyvinout silu 50N. Prosim, rekni mi, jakou silou budu za tentyz konec tahat v pripade pouziti zazracne kladky. Ptam se na ciselny udaj, ne na subjektivni dojem.

 

Pokud na to půjdeme čistě z pohledu fyziky, tak samozřejmě poloviční, tedy 25N + zanedbatelné tření :)

Ale mám pocit (kladku používám), že nejde ani tak o sílu samotnou, jako spíš o směr. Lano samo, svou vahou volného konce z kladky táhne dolů a bez ní musíš tahat nahoru, což je samozřejmě namáhavější.

Ale proti gustu... ;)

 

Mimochodem, přijede "kladnotým" příští týden na jih?


  • 0
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)

#1220 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 18 říjen 2013 - 5:55

Ano, jsou to kecy. Otázka je, kdo kecá víc. Na kladce umístěné nahoře v Jumaru jsou na obou pramenech lana shodné síly. Tuším fyzika základních škol. Takže nikoliv 25N, ale opět 50N 

Citecko, nehodlam se trumfovat, pri lezeni pouzivam vice zpusobu. Jen tady naznacuju, ze pouzivame hejblatka v rozporu s navodem vyrobce, mame chybnou techniku lezeni a strach si kompenzujeme nesmyslnym pouzivanim dalsiho jisteni. 

Kladnotym, da-li Buh, bude plenit T5 v Dojclandu.


  • 0




9 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 9 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama