Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1937 odpovědí na toto téma

#1261 brtnicek

brtnicek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2013 - 7:47

Díky za pěkné diskuze o lezení.... 

 

 

grigri kromě menší námahy nabízí luxus nepřepínat se nahoře do jinýho cajku. Je to elegantní a poměrně levné e bezpečné řešení pro ... dejme tomu amatéry, level 1.

 

Tahle věta mě potěšila. Klidně se hlásím k amatérům level1 .

- s grigri nahoru i dolů - rozhodně je to pro mě bezpečnější, než se někde ve výšce přepínat do slaňování na osmě... (S prusíkama taky nahoru a dolů, ale je to dřina :)

- s kladkou je to podstatně méně fyzicky namáhavé - klidně se přihlásím i k té kupě sádla. Hodně dlouho jsme lezli bez kladky, ale s ní je to fakt jednodušší tak nevidím důvod, proč toho nevyužít

- občas si zahrajem i na toho "zvoníka" s tím, že ten nahoře si řekne - "teď" ..."teď... teď ne... a není to o tahání, jen o posunutí lana směrem dolů

- a vždycky (v 99% ) mám natažené ještě druhé lano. Naštěstí jsem zatím nepadala, tak nebylo potřeba, ale tréninkově to jištění vyzkoušené máme
Je fakt, že zatím mám těch Tpětek jen pár desítek, takže časem třeba přijdeme i na lepší způsoby....nebo budu šikovnější :) nebo začnu přes zimu posilovat a půjde to "samo" :) :)
 


  • 1

Jsou dny, kdy se mé sny lámou, koně pouštím z otěží-kam se dát a s kým se vznést snad jen cíl můj prověří....


#1262 Mufa

Mufa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 410 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2013 - 8:00

Díky za pěkné diskuze o lezení.... 

 

 

Tahle věta mě potěšila. Klidně se hlásím k amatérům level1 .

- s grigri nahoru i dolů - rozhodně je to pro mě bezpečnější, než se někde ve výšce přepínat do slaňování na osmě... (S prusíkama taky nahoru a dolů, ale je to dřina :)

- s kladkou je to podstatně méně fyzicky namáhavé - klidně se přihlásím i k té kupě sádla. Hodně dlouho jsme lezli bez kladky, ale s ní je to fakt jednodušší tak nevidím důvod, proč toho nevyužít

- občas si zahrajem i na toho "zvoníka" s tím, že ten nahoře si řekne - "teď" ..."teď... teď ne... a není to o tahání, jen o posunutí lana směrem dolů

- a vždycky (v 99% ) mám natažené ještě druhé lano. Naštěstí jsem zatím nepadala, tak nebylo potřeba, ale tréninkově to jištění vyzkoušené máme
Je fakt, že zatím mám těch Tpětek jen pár desítek, takže časem třeba přijdeme i na lepší způsoby....nebo budu šikovnější :) nebo začnu přes zimu posilovat a půjde to "samo" :) :)
 

Mluvíš mi z duše, líp bych to nenapsala. I když doufám, že snad do kupy sádla mám ještě daleko :D


  • 0

#1263 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 576 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2013 - 8:16

Sice jsem se zařekl, že sem už nenapíšu ani čárku, ale prostě musím reagovat...

 

..., grigri kromě menší námahy nabízí luxus nepřepínat se nahoře do jinýho cajku. Je to elegantní a poměrně levné e bezpečné řešení pro ... dejme tomu amatéry, level 1.

 

Víš, už mi zníš trochu fanaticky... on ti někdo s grigrinou nějak ublížil? B)

 
Mohl by si ale ublížit sám...
 

co se tyce grigriny, tak s tou neprijemnosti bych daval bacha...kdyz je zatizena, tak bez problemu, ale...

uz se mi jednou malem stalo - nebo k tomu byl alespon nabeh to, ceho se par lidi boji a proc prechazi na RIG a proc o nem taky uvazuju  (nejsem agent petzlu ;-) )

sedel jsem v grigrine a byl vyklonenej a to ze dost...takze lano bylo odkloneny od ideaniho smeru (snad to popisuju srozumitelne) a potom jsem grigrinu odlehcil a lano se mi dostalo mezi "plech" a vacku...

sice jen na kraj, ale...

 

byl jsem teda jeste v odsedce, takze by to asi fatalni nasledky nemelo, ale docela mne polilo horko...a dokazu si predstavit, ze by v blby souhre nahod, s tencim lanem mohlo dojit k tomu ze by lano s grigriny "vypadlo"

taky jsem tomu neveril, dokud jsem sam nabeh na tohle nevidel....

 
 

A proč ne rovnou spiderjack?  Je to profi a daj se s tím dělat vjeci...

 

Spiderjack je na dvoulanovku a všechno s tím spojené a to včetně instalace do koruny stromu. Nepočítej s tím, že s tím budeš za měsíc lítat jako Joe na tom videu.


  • 0

#1264 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 20 říjen 2013 - 11:25

Aby bylo jasno - preventivně se všem zúčastněným omlouvám, vytrhal jsem různé citace, ale nikoho tím nechci urazit. I to sádlo kdesi zaznělo, leč bylo to velmi výstižné. Ano, pár zkušeností najdu a přiznám se veřejně, že nejenže tu a tam ochotně použiju zakázané manipulace, proti kterým tak vehementně horlím, ale občas sám nějakou i vymyslím. O co mi jde? Ano, lezte tak jak lezete. Pilujte svou techniku dál, zkoušejte nové. Ale vždycky při tom používejte hlavu. Nikdy se nespoléhejte na to, že ten či onen postup někdo vychválil na fóru a tudíž to musí být bezpečné. U nových keší už se objevují odkazy na lezeckou metodiku. Nebojte se na ně kliknout a prostudovat je. 

PS: vypadá to, že si tu píše jen pár lidí sami pro sebe, ale domnívám se, že jich sem pouze nakukuje víc a víc a hledají inspiraci...

Dodatek - teď je na stromech opravdu nádherně, září barvami. Tak hybaj ven!


  • 2

#1265 burg

burg

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 277 příspěvků(y)

Publikováno 21 říjen 2013 - 12:26

 

PS: vypadá to, že si tu píše jen pár lidí sami pro sebe, ale domnívám se, že jich sem pouze nakukuje víc a víc a hledají inspiraci...

Dodatek - teď je na stromech opravdu nádherně, září barvami. Tak hybaj ven!

 

Neboj, pilně si vlákno pročítám, abych byl (alespoň o maličko) moudřejší. Čili si to tu s dalšími nepíšete určitě jen tak sami pro sebe :)

Protože tady více, než kdekoliv jinde platí pravidlo, že učený z nebe nespadl, jen ty blbce, jako by někdo házel... :D

 

A máš pravdu, je tam fakt krásně, padejme ven! :D


Tento příspěvek byl upraven od burg: 21 říjen 2013 - 12:26

  • 0
Lovte tak, aby vás to bavilo a zakládejte tak, aby to bavilo ty ostatní.

#1266 brtnicek

brtnicek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2013 - 15:00

 

Dodatek - teď je na stromech opravdu nádherně, září barvami. Tak hybaj ven!

 

:) byli jsme - v úterý. V pondělí v jeskyních a v úterý v lese :)
Multina "Šumenské putování" - a opět jsem si potvrdila, že na T4 je pro mě xkrát větší zážitek než na všech pětkách :) :)
Ve stylu "já sama" jsem se na ten strom nakonec vydrápala ... ani mi nestihla být za ty dvě hodiny snažení zima :) :) ale bylo to super....


  • 0

Jsou dny, kdy se mé sny lámou, koně pouštím z otěží-kam se dát a s kým se vznést snad jen cíl můj prověří....


#1267 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 24 říjen 2013 - 22:36

jsaný! pojďme ven! tenhle víkend je k tomu jako stvořenej... dva eventy T5 na jednom místě :)


  • 0
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)

#1268 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2013 - 9:48

Já byl na fyziku vždycky tak trochu tumpachovej, ale obrázky to jsou pěkné ;) tak si to příště zkusím bez kladky, když s ní lezu od začátku, a pak se podělím o pocity (jestli jsem si zafuněl víc nebo míň, ikdyž to možná bude čistě subjektivní dojem - každému může vyhovovat něco jiného...)

Tak jsem zkusil asi dvakrát přitáhnout bez protažení volného konce kladkou a kladka šla zase rychle zpátky :lol: páč dobírat si grigri při stání v jumaru mi přišel děsnej vopruz. Možná jsem to špatně pochopil - kdo nemá kladku, tak si lano protáhne karabinou v jumaru? (nebo jak to bylo myšleno...)


  • 0

#1269 J@VO

J@VO

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 222 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2013 - 18:21

Tak jsem zkusil asi dvakrát přitáhnout bez protažení volného konce kladkou a kladka šla zase rychle zpátky :lol: páč dobírat si grigri při stání v jumaru mi přišel děsnej vopruz. Možná jsem to špatně pochopil - kdo nemá kladku, tak si lano protáhne karabinou v jumaru? (nebo jak to bylo myšleno...)

Ano dáš si tam karabinu místo kladky a taháš dolů. Jen je to mnohem větší tření. ;)


  • 0

#1270 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2013 - 19:11

zdravím,zrovna minule jsem si říkal,že musím zkusit jumar bez kladky.Teď máme systém jumar+karabina+kladka,dole z jumaru malá karabina na popruh,pod tím grigrina.Když se přitáhnu,tak je to docela slušný chumel železa,všechno o sebe cvaká,naráží na sebe.Tak chci z toho vyhodit kladku,stejně se přitahuji hlavně jednou rukou s jumarem,ta druhá  jen vypomáhá a odebírá lano.Větší tření tam asi bude,ale podle mne bude zanedbatelné.


  • 0

#1271 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2013 - 20:25

zdravím,zrovna minule jsem si říkal,že musím zkusit jumar bez kladky.Teď máme systém jumar+karabina+kladka,dole z jumaru malá karabina na popruh,pod tím grigrina.Když se přitáhnu,tak je to docela slušný chumel železa,všechno o sebe cvaká,naráží na sebe.Tak chci z toho vyhodit kladku,stejně se přitahuji hlavně jednou rukou s jumarem,ta druhá  jen vypomáhá a odebírá lano.Větší tření tam asi bude,ale podle mne bude zanedbatelné.

 

U té karabiny bez kladky nejde jen o větší tření, ale také o poloměr ohybu lana... Ostatně existují karabiny s malou integrovanou kladkou. Ale tam zas narážejí na jiná omezení.

 

Celkově je to znatelný rozdíl, ale je to spíš o pohodlí. Já zkoušel oboje a kladka vítězí. Přítelkyně zkusila oboje a kladka zvítězila. A tak bych mohl s tím seznamem pokračovat dál. Vyzkoušej, uvidíš.


  • 0

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching


#1272 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2013 - 21:41

no však,dyť píšu že to chci zkusit :-))).Čím víc bazmeků člověk na laně má,tím víc možností průšvihu.Takže to chci omezit na nezbytné množství.V jednoduchosti je krása.


  • 0

#1273 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 02 listopad 2013 - 22:08

Čím víc bazmeků člověk na laně má,tím víc možností průšvihu.Takže to chci omezit na nezbytné množství.V jednoduchosti je krása.

Tak pod tohle se můžu podepsat. Děkuju paneMufe. 


  • 0

#1274 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2013 - 0:03

.Když se přitáhnu,tak je to docela slušný chumel železa,všechno o sebe cvaká,naráží na sebe.....

 

Mala technicka - na jumaru nemusite mit jedinou karabinu (krome te jistici v hornim oku). Smyce k sedaku lze propojit se sedakem na lisci uzel (jak u jumaru, tak na sedak) a to same plati i pro smyci na nohu. Tak jaky chumel zeleza?

 

Kdyz uz se tu debatuje o tech otvorech na jumaru, tak vrchni otvor je jasny - na zajisteni proti vyvraceni jumaru. Dole je male a velke ocko. Male je na mailonu k smyci (footeru) na nohu a velke by melo slouzit ke stabilizaci jumaru pri traverzech, tzn. kdyz je vodorovne...


  • 0

#1275 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2013 - 14:08

Přesně tak, chumel železa poblíž páčky grigriny to je potenciální průser...

 

Kladka prostě patří do tý karabiny, co je nahoře v jumaru, tý jistící - ničemu tam nevadí.

Odsedka, tedy druhý jistící bod na jumaru, pak lze připojit kdekoli na té smyci, co na ní stojíte - resp. pokud máte "řebříček" jako já, tak do kteréhokoli oka tak, aby byla POD grigrinou. Mezi námi, ne jen chumel železa - taková nenatažená, "pro jistotu" smyce, která visí volně od jumaru někam k pasu, potvůrka pořád jako by chtěla zalízt do grigriny - a jak je tenká, vono by jí to i šlo... a to by pak teprve byla prča.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1276 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 331 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2013 - 16:47

Přesně tak, chumel železa poblíž páčky grigriny to je potenciální průser...

 

Kladka prostě patří do tý karabiny, co je nahoře v jumaru, tý jistící - ničemu tam nevadí.

Odsedka, tedy druhý jistící bod na jumaru, pak lze připojit kdekoli na té smyci, co na ní stojíte - resp. pokud máte "řebříček" jako já, tak do kteréhokoli oka tak, aby byla POD grigrinou. Mezi námi, ne jen chumel železa - taková nenatažená, "pro jistotu" smyce, která visí volně od jumaru někam k pasu, potvůrka pořád jako by chtěla zalízt do grigriny - a jak je tenká, vono by jí to i šlo... a to by pak teprve byla prča.

 

Jj, tohle bude myslím zatím největší "háček" grigriny, při použití na stoupání (oproti původnímu záměru jištění lezce sdola). Něco do ní může zalézt, při stoupání i slaňování, když se nedá pozor (větev, listí, v horším případě oblečení, krásné dlouhé vlasy apod.). A na páčku se taky musí dávat pozor, aby se o něco nechytla....

 

Ale to samé se může stát kyblíku, prusíku, osmě, tiblocu atd atd... nic není 100% dokonalé (bohužel).

 

Ta "jistící" smyce se asi taky může chytit do grigri, ale to neznamená, že jí nebudu při stoupání používat.... (nepoužíval jsem, ale po prostudování tohohle vlákna jsem používat začal).


  • 0

#1277 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2013 - 17:57

Ta "jistící" smyce se asi taky může chytit do grigri, ale to neznamená, že jí nebudu při stoupání používat.... (nepoužíval jsem, ale po prostudování tohohle vlákna jsem používat začal).

... a proto, jak píšu, je třeba ji pověsit do stoupací smyce tak, aby ani při vytažení jumaru nahoru nedosáhla až ke grigri. To jištění je tam proto, abys do něj spadl, kdyby něco s grigri - a spolíhat, že to ustojíš v botách ve smyci je blbost. Na druhou stranu, na mailonku v jumaru a POŘÁDNOU smyci od ní dolů spoleh je - tak proč to nevyužít? (Nesmíš to ale mít jako Lovci sloupů, co jsem onehdá potkal - ty stoupali do třech metrů tkalounu, co se s ním  svazujou šanony, a už byl taky pěkně jetej... :unsure: )


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 03 listopad 2013 - 17:58

  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1278 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2013 - 20:19

Aby jsme to jeste trochu zamotali - mam trochu zvlastni pocit z umisteni smyce do zebricku, neb mam dojem, ze zebricek neni zamyslen k zachyceni padu. Tudiz muze byt dimenzovan na pouhe cca 4 kN. Jiste, jumar take neni urcen k zachyceni padu, ale na druhou stranu lecktere pokusy ukazali, ze potencial tam je (za cenu strzeni opletu)....


  • 0

#1279 ja05

ja05

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 624 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2013 - 21:01

Aby jsme to jeste trochu zamotali - mam trochu zvlastni pocit z umisteni smyce do zebricku, neb mam dojem, ze zebricek neni zamyslen k zachyceni padu. Tudiz muze byt dimenzovan na pouhe cca 4 kN. Jiste, jumar take neni urcen k zachyceni padu, ale na druhou stranu lecktere pokusy ukazali, ze potencial tam je (za cenu strzeni opletu)....

otazka je, jestli "rebrickem" neni myslena daisy chain...mozna prave proto ty uvozovky...


  • 0

#1280 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 03 listopad 2013 - 21:13

Ano, daisy... jsem si nemoh vzpomenout, jaxeto správně. Daisy Chain naopak může zafungovat při jó tvrdým pádu jako tlumič.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas





10 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 10 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama

Naše nabídka