Přejít na obsah


Fotka

Stromolezecke vlakno - tipy a triky, otazky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1937 odpovědí na toto téma

#1341 pripluv

pripluv

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 82 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 12:34

Ono je pekny videt horolezce jak vypadnou ze steny, letej, pak zapruzej jak opice na gume a dobry. Ale za prve maj dynamicky lano a za druhy je to i tak strasna sleha. A strasnej napor na vsechen naterial cestou, toho padajiciho nevyjimaje. Ty pady se musej chytat co nejdriv, nez je ta energie fakt velka.

 

Horolezec se nerozmázne ne jen proto, že má dynamiku, ale zejména proto, že jeho jistič mu dá prokluz. Takže když vyletí pět metrů nad kruhem, neskončí pět metrů pod ním, ale třeba sedm nebo i deset. Právě kvůli prokluzu. Mnohdy se prokluz dává tak, že prvolezec skončí nohama na zemi (aplikovatelné pouze u první délky).

A k uzlu – jediné místo, kde má tento smysl je konec lana a to proto, aby jsi z něj nevylítl (představa, že visím na pomocným prusíku mimo lano mne štěstím nenaplňuje). Zpravidla to není potřeba, když po tom laně stoupám nahoru, protože vidím, že se mi kus válí dole, ale když si někde na větvi/skále předělávám slanění a pořádně nevidím dolů.


  • 0

#1342 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 13:47

Jo, to je vsechno pravda. Navic ono nejde jen o toho co leti dolu. Jde i o ty kotevni body, ktery nekdy muzou bejt docela pochybny a je otazka co vydrzej. A ted si predstav, ze dneska se jako jistici pomucka pouziva grigri, ktera ovsem z principu brzdi prakticky bez prokluzu .... Nekde byly dokonce i videa jak to trha lana i pri pomerne malym padu.


  • 0

#1343 pripluv

pripluv

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 82 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 14:38

Není nad klasické pomůcky i přes to (a nebo možná právě proto), že je potřeba se s nimi více seznámit. S osmou nebo půlloďákem uděláš chybu jednodušeji než s Grigri (a podobnými), kde je návod přímo na zařízení. Zase se tomu člověk ale věnoval více, než do toho sedl.


  • 0

#1344 brumlik

brumlik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 92 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 15:26

Ahojda

To jsem asi jediný panáček co neleze na keře s grigri, nebo je tu ještě někdo jiný, který také využívá výtah na soukání se vzhůru?  Doposud koho jsem viděl v akci, byli samí malý, či velký kačírci, avšak bez  vyvažovacího měchu vepředu :D  . A musím říci, že s mím pupkem lezu jak veverka, dokonce při věšení keš, kolega co stál dole a dokumentoval na mne zvolal : " Lezeš moc rychle, nestačím ostřit ... " 

 

Kdysi jsem také lezl s tím udělátkem co má páčku a nadřel jsem se, pak jsem vytunil kladkou a stejně to nebylo ono. A názory, že je rychlejší lést s udělátkem a nemusíš se nahoře převazovat, říkám : "No a co, já lezu na pohodu " 

 

Opravdu , použítí toho udělátka do ruky s tkaničkou k sedáku  je samozřejmost , a další poznatek mám, že mi vůbec nevyhovuje origoš stupoš na  cvakoš rukoš, já tam mám velkou pracovní plochou a dole vyztuženou, a jak je to do trojúhelníku tak kolínko doprostřed a jedu nahoru jak bejk :)  Není problém vystoupat do 30 metrů aniž bych se nějak výrazně unavil i s svíma 120 Kg  .

 

Lezu jen s jedním lanem, a když se mi to nahoře zdá málo, tak přestoupím na strom a povylezu i s lanem výš a výš .... viz křivoň modřínový - nához na 18 metrů a zbylek cca 6 - 7 metrů jsem vylez po větvích. Nebo třeba smrkon královský, kde je hnízdo šiškovníka udatného v 35 metrech :) 

 

Dolu pak v poho sjedu na udělátku s páčkou bez dalšího dojištování, mám antipanik a blbovzdorné udělátko :)

 

Ale docela mne zajímá, zda opravdu všichni jedete nahoru na JoJo nebo snad někdo používá i jiný způsob ?


  • 0

#1345 J@VO

J@VO

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 222 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 16:16

Brumlíku.

Já lezu nahoru s crolem a jumarem. K tomu bych ještě rád dokoupil pantin. Dolu jedu na grigri a nebo na osmě. Lezení s grigri na horu jsem provozoval, ale byla to fakt dřina. Sebe a Jumar provazuji krátkou smycí a při slanění druhé jištění nepoužívám, jednak nevím jaké další a jednak by to zdržovalo a nakonec by to bylo kontraproduktivní. ( akorát bych se do toho zamotal )

Mám trochu problém se orientovat ve tvém názvosloví, ale snad ti rozumím. :D 


  • 0

#1346 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 16:20

Já taky lezu s crollem, víceméně z důvodu že je jednodušší se z něj nahoře odepnout a přestoupit na strom když pokračuju výš. JoJo jsem ale taky předtím používal, každý způsob má své výhody. 


  • 0

#1347 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 16:28

Brumliku, Brumliku, opatrně, tady vstupuješ na tenký led a vůkol je to samá výbušnina. Tohle vlákno se už dávno zvrtlo v dokazování zázračnosti grigri a naopak strašení, že se grigri rozláme na prvočinitele. Když už se zdá být skore 50/50, přijde pohroma v podobě rozthaného lana grigrinou při jištění. Potěš pánbůh! Bez ohledu na to, že je grigrina nevhodná k výstupu ( si připadám jak kafemlejnek), furt se to tu hemží blbostma. Nenech se zmást. Znám hodně kačerů, co lezou jako ty. Myslím na pohodu. Já lezu jak kdy - nejčastěji taky "cvakoš rukoš i nohoš", ale také s tím, co mi zrovna padne do ruky nebo co by se mohlo hodit s následující situací tam nahoře. Předvídám. Když používáš to či ono, nemůže tě zaskočit, že tvůj zamilovaný bazmek (nechci napsat grigri, prostě cokoli) má nepředvídanou poruchu a nechá tě na holičkách. Prostě použiješ jiný. Kdesi tu je zesměšněno konopné lano a prusíky, jenže to je omyl! Nahoru a považte že i dolu se dá dostat i s minimálním vybavením. Je hezké mít na laně nacvakaný trojitý jištění udělátkama, o kterých nevím, jak fungujou a pověsit se na shnilou větvičku. Tahat s sebou dvě lana do koruny je taky dobrý, ale když nevím, čím se jistit při cestě dolů - k čemu mi to je? 

Brumliku, nejseš exot, je nás víc. 

Add jištění grigri - to trhání lana je blábol. Grigri je v poslední době protěžovaná správci lezeckých stěn jako jediný povolený jistící prostředek. Proč? Je to poloautomat, oproti osmě či kyblíku je blbuvzdorná. Ha - nepsal to tu už někdo? Takže až vás ze stěny vyhodí s osmou, zkuste jim povyprávět o vtažené smyci do grigriny nebo o rozlomení vačky. 


  • 0

#1348 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 16:30

Croll jsem zkousel taky a prislo mi to asi nejefektivnejsi. Jenze se mi nejak nechce si ho kupovat. Puvodne jsem lezl s tiblocem a taky to slo. Ale pak jsem chtel poridit neco s cim muzu nahoru pustit i geodceru a to byla ta grigri. Bojim se nechat ji nahore prevazovat. A kdyz uz mam grigri tak na tom lezu. Jinak bych asi spis lezl s crollem. Kazdy ma vyhody i nevyhody.


  • 0

#1349 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 912 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 16:32

Ludvajs, kdyby sis ten svůj povýšenecký tón nechal pro sebe, možná by tě víc lidí bralo na vědomí. Ale vpodstatě máš pravdu :)


Tento příspěvek byl upraven od Parkis: 29 listopad 2013 - 16:33

  • 0

#1350 J@VO

J@VO

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 222 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 16:43

Ludvajs, kdyby sis ten svůj povýšenecký tón nechal pro sebe, možná by tě víc lidí bralo na vědomí. Ale vpodstatě máš pravdu :)

:blink:


  • 0

#1351 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 930 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 16:46

Brumlíku, tvůj sloh je tak květnatý, že vůbec nerozumím tomu, co píšeš :)


  • 0

#1352 Modrak

Modrak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 345 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 16:56

Add jištění grigri - to trhání lana je blábol. Grigri je v poslední době protěžovaná správci lezeckých stěn jako jediný povolený jistící prostředek. Proč? Je to poloautomat, oproti osmě či kyblíku je blbuvzdorná. Ha - nepsal to tu už někdo? Takže až vás ze stěny vyhodí s osmou, zkuste jim povyprávět o vtažené smyci do grigriny nebo o rozlomení vačky. 

Ti to snad nekde vygoogluju, nebo si to tu najdi. Samozrejme ze to neni blabol. Jisteni bez prokluzu pri padu proste vyvine vetsi zatizeni materialu, to je fyzikalni realita a ne muj vymysl. A praktickej pokus to potvrdi. A ted zalezi jak s tou informaci nalozis.

 

Pokud budes na umely stene kde mas vsechno bezpecne pevny, je nejvetsi riziko ta jistici osoba, ktera se zakeca a nebude davat pozor. Tohle riziko eliminujes pouzitim blbuvzdorny grigriny a pevnost kotevnich bodu  ani lana neresis. Kotevni body mas pevny a kdyz rupne lano (coz se nestane), jsi stejne z obliga, za to nemuzes. Grigri je v tomhle pripade nejmin rizikova, resp. uchrani provozovatele pred kriminalem kdyby se neco stalo a o to mu jde v prvni rade.

 

Kdyz polezes doopravdy na skale, nemas tam vzdy bezpecny jistici body. Nekdy nemas vubec zadny. A az budes padat do nejakyho miniaturniho vklinence naraficenyho do nejaky pukliny, kterej navic ma jen tenky lanko na karabinu, muze ti ten prokluz zachranit zivot, pac tech treba 30% sily co absorbuje muze rozhodnout o tom jestli se ti to vytrhne nebo ne.

 

Ono to neni o tom dohadovat se kterej vercajk je nejlepsi. Kazdej ma totiz nejaky mouchy. Ale jde spis o to znat podstatu jak toho materialu, tak tech veci co se pak deji kdyz dojde na to padani nebo neco podobnyho. Kdyz budes vedet jak to funfuje a zaroven budes znat slabiny tech jednotlivejch udelatek, pak mas sanci pouzivat to co je pro danej moment nejvhodnejsi. Kdyz se to ale prevede do roviny ze grigri (nebo nejaky jiny udelatko) je cool, nic se nemuze stat, je to blbuvzdorny, zadny dalsi jisteni neni potreba, lano to pretrhnout nemuze atd. a vsichni si to kupte a bezte s tim lezt, tak to fakt neni to nejlepsi co muzes udelat, protoze vetsina lidi vubec netusi ten zbytek.

 

Ja se akorat snazim lidem k tomu A rict i to B, ktery uz se v tom manualu u grigri nedoctou.


  • 2

#1353 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 17:14

Ja se akorat snazim lidem k tomu A rict i to B, ktery uz se v tom manualu u grigri nedoctou.

Před malým okamžikem jsem slíbil, že nebudu povýšenecký. Ano, víceméně v každém příspěvku zde na foru je zrnko pravdy. Včetně možného přetržení lana. Jde mi o to, že jisté informace v jistém kontextu mohou být pouze strašením těch, co to čtou. A pokud jsou důslední a přečtou si návod na grigri, budou zmatení, protože tam o použití k lezení na stromy také nic není. Nicméně jde to :)


  • 0

#1354 brumlik

brumlik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 92 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 17:43

To mám radost až na kost :D

Nejsem sám, kdo používá croll a tento způsob se mu nezdá poněkud podivný, a co se týká pantinu ten velmi doporučuji. Mám ho a velká spokojenost.Je to velká výhoda i v tom, že máte tři body, na kterých lozete. 
Co se týká udělátka slanovátka s páčkou, aneb grigri a její obavy, vězte že já  se s ní vůbec nemazlím a drží a drží, samo že si beru nahoru ještě kbelík, co když náhodou bác na zem , žebřík neberu, nevlastním, vystačím si s lanem :D 
Ale má udělátko je ještě vymazlenější a vymakanější, můžete ho založit opačně a nepohnete se ani centimetr, můžete při slanování zpanikařit a chnapnout za páčíka a nic se nestane, stojíte na místě, když ho potřebujete tak ho ani nemusíte sundavat s karábe a založíte lanko raz dva. Je opravdu super !
To sem někde zaslech, že někdo leze i na dynamice, to teda musí být dřina oproti statice, nějak si to nedokážu představit hlavně na mích bukvoních, kam nahazujete lano na nějakých 25 metrů, to pak je asi jojo :D , stačilo mi mé lanko a jak to na té délce houpalo, co potom dynamika.
 
btw : něco pro zasmátí, při mím prvném, druhým a třetím slanování jsem měl grigri na odsedávce a pod tím ještě kbelík :D , pok jsem dal prusík a zjistil že je to blbost s grigri .... Jo to byli začátky, a k tomu všemu jsem se opravdu bál výšek, přišel Rroták a má keš Altamira a už jsem v tom lítal. A co stromy ? 
První pokus stromolezení na nástromovce v CB, jumar a nohošla, druhý blokant grigri a nohošlap, nepohnul jsem se ani o metr. Pak přišel Zemekoulán a ukázka stromolezení a už jsem v tom zas lítal a dopadlo to jak dopadlo, ukrutně mě to baví .
 
Stromy, pečlivě, ale opravdu pečlivě vybírám a ty výhledy, hmmm  

  • 0

#1355 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 103 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 20:04

wtf?

uzel na stoupacím lanu, abych neproklouzl až dolů, když se mě zbytek válí po zemi

gri-gri funguje/negunguje

budu šetřit (nebo proč nepoužívat) spojku mezi sedákem a jumarem

brumík by asi neměl lést s jumarem, krerý je do 110 kg (celkově, tzn. lezec + cajk)

pak to celé posvětím

a mnoho dalších perel

 

zas se zde dlouho neukážu, stačilo mě ty ty ty za to, že jsem pomlouval mufolez a jejich "odvážné" nápady.

 

------------------

snad jen malá poznámka, protože toto se už asi přelilo ze seriozního vlákna na humornou tlachárnu.

jeden/dva z vás nedávno lovili nedávno moji t5 a divili se proč píšu o bezpečném bodě. je to kvůli nejaktivnějším členům (nejen)této skupiny :(


  • 0

#1356 TARATARATA

TARATARATA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 264 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2013 - 20:42

Ahoj Brumlíku, my jsme lezly na tvůj strom na dynamikách 9,5 mm (jiná lana nemáme) a ani s mojí fakt velkou váhou to není jojo :-)


  • 0

#1357 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 456 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2013 - 9:32

Různé možné způsoby použití GriGri na stránkách výrobce, zde konkrétně výstup po laně


  • 0

Hoblíkovo geocoiny, nevelký geocaching blog a T5 geocaching


#1358 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2013 - 19:44

O tom konopném laně a prusíkách jsem psal já,ale neměl jsem v úmyslu to zesměšňovat.Jen jsem chtěl říci,že pokrok jde kupředu,dnes máme dynamiku,statiku atd,to samé je v různých šplhátkách,blokantech a tak vůbec.A já se nejdříve učil lézt po laně nahoru i dolů pomocí prusíků(které považuji za základ) a až později jsem pořídil udělátka.Ale i teď lezu nahoru a mám na sedáku pár prusíků.Pro jistotu.


  • 1

#1359 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2013 - 21:04

Ludvajs, kdyby sis ten svůj povýšenecký tón nechal pro sebe, možná by tě víc lidí bralo na vědomí. Ale vpodstatě máš pravdu :)

 

Bravo. Přesně tak.


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#1360 see.bee

see.bee

    XXX

  • Members
  • PipPipPip
  • 855 příspěvků(y)

Publikováno 03 prosinec 2013 - 8:07

Bravo. Přesně tak.

Spis si myslim, az budete mit nalezeno tolik, co Ludvajs a moznost ho poznat pri lezeni, tak o povyseneckem tonu tolik mluvit nebudete


  • 2




4 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 4 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama