Magellan Meridian
#1
Publikováno 27 březen 2011 - 1:11
#2
Publikováno 27 březen 2011 - 9:50
Já jsem docela dlouho používal vyšší model Meridian Platinum, který má navíc kompas, barometr (možná ještě něco dalšího, musel bych se podívat).
Je to docela dobrá GPSka, má oproti Legendu (ten jsem taky používal docela dlouho) pár kladných vlastností, ale taky pár záporných.
Začněme těmi klady:
Má určitě mnohem lepší příjem signálu než Legend, ale pořád ne tak dobrý jako Háčkové Garminy.
Je mnohem odolnější a má lepší ovládání (víc větších tlačítek, více mi vyhovoval i způsob zadávání souřadnic), fakt nehrozí odlepená guma, nebo nefungující displej a pětipolohové tlačítko.
Má slot na paměťovky (tady ale pozor, měl jsem docela problém najít takvou, se kterou by fungoval. V úvahu připadá buď MMC, nebo nějaké staré SD menší kapacity).
Jdou nastavit dva souřadnicové systémy naráz, což je super třeba když cachuješ a chceš zároveň používat papírovou mapu, ale většina lidí to asi moc nevyužije.
Model Platinum má nejlepší 3D kompas, jaký jsem kdy v GPS viděl. Nemá na něj ani Oregon nebo GPSMap 62.
Teplota je přístupná v uživatelském menu a docela odpovídá realitě. (Tohle je možná zase záležitost jenom modelu Platinum)
No a teď zápory:
Velikost... oproti Legendu je to fakt megavelká krabice. Drží se sice dobře, ale do kapsy ho jednoduše nenacpeš. Taky nemá žádnou šňůrku na ruku (není kam dát), takže jsem se na každé skále bál, že mi někam spadne.
Displej... větší, ale s menším rozlišením. Mapa je mnohem hůř čitelná než u Legendu.
Čímž jsme se dostali k hlavní vadě na kráse... k mapám.
S mapami pro Magellan byla vždycky potíž. Je jich pár free, ale ty ani zdaleka nedosahují kvality TOPO map od Garminu. Možná, že dneska je situace lepší díky Openstreet mapám, ale musel bys nejdřív ověřit, jestli půjdou i do Magellana.
Pak je tu tedy ještě jedna možnost, u které jsem nakonec skončil já. Po relativně velkém snažení se dají zkonvertovat starší mapy od Garminu (např. TOPO 50 v3). Zobrazování je ale pomalejší než u Legenda, mnohem méně čitelné.
Použitelné to ale je.
Pak mi taky chybělo pár vychytávek v menu... kalkulačka, zapínání EGNOSu (to jde ale v poměrně jednoduše dostupném servisním menu) a určitě ještě něco, ale nemůžu si teď vzpomenout co.
Kryt baterií je zabezpečen takovými dvěma šoupátky, které se rády otevírají. Šroubek u Legendu je mnohem lepší.
S Geogetem neporadím, v té době jsem ho ještě nepoužíval. Přímo GPXka ale určitě neumí. Waypointy je potřeba nahrávat pomocí EasyGPS, OZIho nebo po konverzi přímo na paměťovku.
Baterky vydrží o pár hodin méně.
#3
Publikováno 27 březen 2011 - 10:01
dlouho jsem používal Magellan Sportrak Color, což je co do přijímače a senzorů totožný přístroj co Platinum a doplním k tomu:
alkes napsal/a:
Má určitě mnohem lepší příjem signálu než Legend, ale pořád ne tak dobrý jako Háčkové Garminy.
... a s modely s novými přijímači (60C..x, eTrex HCx, 62, Colorado, Oregon, Dakota) od Garminu se srovnávat nedá, je o třídu horší.
alkes napsal/a:
Model Platinum má nejlepší 3D kompas, jaký jsem kdy v GPS viděl. Nemá na něj ani Oregon nebo GPSMap 62.
Tak zrovna tady bych oponoval. Garmin 62s má subjektivně kompas lepší. U Sportraku jsem magnetický kompas zejména v signálově složitějších místech (např. u železničních kolejí) vypínal a jel jsem podle GPSky (tj. směr se ukazuje jen za chůze), zatímco u 62s jsem na takovou situaci ještě nenarazil.
alkes napsal/a:
Teplota je přístupná v uživatelském menu a docela odpovídá realitě. (Tohle je možná zase záležitost jenom modelu Platinum)
Odpovídá realitě při krátkém použití GPS a při kladných teplotách okolí. Čím déle GPS jede, a čím nižší je teplota okolí, tím víc je teploměr ovlivněn do plusu vlastním tepelným vyzařováním GPS. Je potřeba si uvědomit, že teploměr tam primárně není pro uživatele, ale pro kompenzaci dat z tlakoměru (neb čidlo tlaku je teplotně závislé) a měří tedy teplotu barometrického čidla, ne vzduchu.
Mapy jsou důvod, proč koupit Garmin. A pak taky paperless geocaching u novějších modelů.alkes napsal/a:
S mapami pro Magellan byla vždycky potíž. ...
Použitelné to ale je.
#4
Publikováno 27 březen 2011 - 10:12
Ano je tak v půlce mezi Legendem a novými Garminy.... a s modely s novými přijímači (60C..x, eTrex HCx, 62, Colorado, Oregon, Dakota) od Garminu se srovnávat nedá, je o třídu horší.
V tom případě má buď Sportrak horší kompas než Meridian, nebo 62st horší kompas než 62s. Na svojí 62st určitě kalibruji častěji než na Meridianu a pokud ne, tak ukazuje větší blbosti. Navíc Meridian stačilo většinou dokalibrovat jenom v základní 2D kalibraci. Garmin se musí pokaždé podle všech os.Tak zrovna tady bych oponoval. Garmin 62s má subjektivně kompas lepší. U Sportraku jsem magnetický kompas zejména v signálově složitějších místech (např. u železničních kolejí) vypínal a jel jsem podle GPSky (tj. směr se ukazuje jen za chůze), zatímco u 62s jsem na takovou situaci ještě nenarazil.
Edit: Problémy u železničních kolejí si nevybavuji, ale je fakt, že jsem to nikdy ani moc nezkoumal. Určitě jsem ale několikrát záměně sledoval chování GPS i kompasu třeba pod dráty vysokého napětí a tam to bylo v pohodě.
Ano, ale Magellan má narozdíl od Garminu ještě nějakou vlastní kompenzační křivku pro uživatele (dá se i manuálně donastavit). Jasně, že to není na 100%, principiálně ani být nemůže, ale docela se to dá použít. Toť vše, cojsem chtěl říct.Odpovídá realitě při krátkém použití GPS a při kladných teplotách okolí. Čím déle GPS jede, a čím nižší je teplota okolí, tím víc je teploměr ovlivněn do plusu vlastním tepelným vyzařováním GPS. Je potřeba si uvědomit, že teploměr tam primárně není pro uživatele, ale pro kompenzaci dat z tlakoměru (neb čidlo tlaku je teplotně závislé) a měří tedy teplotu barometrického čidla, ne vzduchu.
edit: Checht, zrovna teď si 62ka myslí, že se prohodily magnetické póly. Magellan několik měsíců od poslední kalibrace ukazuje pořád dobře.:D
#5
Publikováno 27 březen 2011 - 10:19
alkes napsal/a:Možná, že dneska je situace lepší díky Openstreet mapám, ale musel bys nejdřív ověřit, jestli půjdou i do Magellana.
http://wiki.openstre...g/wiki/Magellan
Řeší tam z větší části rastrové mapy (umí to tenhle model?).
Lovím zážitky a zakládám body. | https://openstreetmap.cz/
#6
Publikováno 27 březen 2011 - 10:20
Bohužel ne. To je myslím záležitost až Tritonů.honny napsal/a:
Řeší tam z větší části rastrové mapy (umí to tenhle model?).
#7
Publikováno 27 březen 2011 - 10:32
hrouda napsal/a:
Čím déle GPS jede, a čím nižší je teplota okolí, tím víc je teploměr ovlivněn do plusu vlastním tepelným vyzařováním GPS. Je potřeba si uvědomit, že teploměr tam primárně není pro uživatele, ale pro kompenzaci dat z tlakoměru (neb čidlo tlaku je teplotně závislé) a měří tedy teplotu barometrického čidla, ne vzduchu.
Tady bych doupresnil, ze teplomer je v GPS zejmena pro jemnou kalibraci casove zakladny GPS. Presnost GPS zavisi na presnosti casove zakladny. GPS nedela nic jineho, nez ze velmi presne meri cas....
Druhotne, je teplotni cidlo v GPS pouzivane i pro korekci barometrickeho cidla, pokud v GPS takove cidlo je. Ovsem, mam dojem, ze korekce se dela tak, ze se na zaklade vnitrni teploty GPS snazi uhodnout vnejsi teplotu a na zaklade toho korigovat odhad vysky. Zmena barometrickeho tlaku zavisi na zmene nadmorske vysky a zmene teploty vzduchu mezi obema stanovisti. Vedle toho muze platit, ze je vlastni mereni tlaku ovlivneno teplotou mericiho cidla.
Teplotni cidlo vsak je snad v kazde GPS, at uz ma nebo nema barometricke cidlo.
1 uživatel(ů) prochází toto téma
0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů