Přejít na obsah


Fotka

50 odstínů georůžové (pohodové plkací vlákno)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6869 odpovědí na toto téma

#701 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 170 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 13:49

Měly by to být římské číslice a v nich zakódováno... něco. Rok vytvoření sochy?
 
 
EDIT: pro zajímavost - dříve tam bylo něco jiného. :)
 
svaty-jan-za-nas-bude-orodovat-a-my-jsme

Tento příspěvek byl upraven od Pontiac_CZ: 19 únor 2014 - 13:52

  • 0

SW: a:Drake 6
HW: Ulefone PowerArmor 18t (Android 12), Qstarz BT-Q818XT bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat

 
 

 

 


#702 Evca.N

Evca.N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 707 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 14:08

Přesně. Jedná se o tzv. chronogram. Jestli to vidím pořádně, tak by tam měl být rok 1883. (ale nezaručuju)


  • 0

#703 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 14:21

Římské číslice mě napadly jako první, ale vykytuje se tam J a proto jsem uvažovala o jménu dárce, ale to je nesmysl. Nebo že by odkaz na bibli? Nebo se při rekonstrukci stala chyba, že někdo zdůraznil i písmeno, které neměl nebo je význam jiný? Přepíšu text z fotky v mobilu:

 

VVeJ nynI S.Jana srDeČně aby byL I tobě u Boha zástupCeM VěČně.

 

Co pravidlo odečítání, to by u nápisu neplatilo? Myslím případ, kdy je nižší číslo před vyšším.

 

Stejně mi to vychází maličko jinak, V=5. ( X=10 )

Když bych jen sčítala, tak mám 5+5+1+1+500+100+50+1+100+1000+5+100, popřípadě o 1 méně za J.

1868 nebo 1867 ?


Tento příspěvek byl upraven od zvedavkanocni: 19 únor 2014 - 14:50

  • 0

#704 Evca.N

Evca.N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 707 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 14:34

Římské číslice mě napadly jako první, ale vykytuje se tam J a proto jsem uvažovala o jménu dárce, ale to je nesmysl.Buď se při rekonstrukci stala chyba, že někdo zdůraznil i písmeno, které neměl nebo je význam jiný. Přepíšu text z fotky v mobilu:

 

VVeJ nynI S.Jana srDeČně aby byL I tobě u Boha zástupCeM VěČně.

Jo, tak jsem si tam přidala jedno I. To s J mě taky trochu zarazilo, ale v minulosti se j a i v textech zaměňovalo, tak je možný, že brát J jako I. Takže pak 1882 s J, 1881 bez J.


  • 0

#705 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 890 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 15:15

To je hotová mysterka. Podle původního nápisu, by to mělo být 1818, ale je tam navíc to L. Včetně něj je to nyní 1868. Že by restaurátor udělal chybu?


  • 0

#706 Tranicka

Tranicka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 149 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 15:34

Římské číslice mě napadly jako první, ale vykytuje se tam J a proto jsem uvažovala o jménu dárce, ale to je nesmysl. Nebo že by odkaz na bibli? Nebo se při rekonstrukci stala chyba, že někdo zdůraznil i písmeno, které neměl nebo je význam jiný? Přepíšu text z fotky v mobilu:

 

VVeJ nynI S.Jana srDeČně aby byL I tobě u Boha zástupCeM VěČně.

 

Co pravidlo odečítání, to by u nápisu neplatilo? Myslím případ, kdy je nižší číslo před vyšším.

 

Stejně mi to vychází maličko jinak, V=5. ( X=10 )

Když bych jen sčítala, tak mám 5+5+1+1+500+100+50+1+100+1000+5+100, popřípadě o 1 méně za J.

1868 nebo 1867 ?

S IJ souhlasím. Jestli platí pravidlo odčítání, tak mi vychází 1854, pokud jsem se nepřepočítala.


  • 0

#707 Evca.N

Evca.N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 707 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 15:38

Ježiš, no jo. Neumím matiku.  :( 1867/8. Ach jo. Dneska nemám den... :wub:


  • 0

#708 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 887 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 16:02

Ježiš, no jo. Neumím matiku.  :( 1867/8. Ach jo. Dneska nemám den... :wub:

Tak to chce k večeři rybu! Obsahuje omega-3 mastné nenasycené kyseliny a ty jsou na zlepšení mozkových funkcí. Ty ryby lze koupit nad Domaslavicemi (u Hrobu), 200 metrů po proudu od GC198TQ. Jestli je ugrilují, jsme nezkoušeli, ale za pár korun je zabijou a vykuchají. Kupujeme tam pstruhy - jsou vynikající! Na jaře tam pokvetou plantáže česneku medvědího, ale pozor na cedule - v chráněných lokalitách se trhat nesmí!


Tento příspěvek byl upraven od ladislavappl: 19 únor 2014 - 16:04

  • 0
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#709 Evca.N

Evca.N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 707 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 16:07

Tak to chce k večeři rybu! Obsahuje omega-3 mastné nenasycené kyseliny a ty jsou na zlepšení mozkových funkcí. Ty ryby lze koupit nad Domaslavicemi (u Hrobu), 200 metrů po proudu od GC198TQ. Jestli je ugrilují, jsme nezkoušeli, ale za pár korun je zabijou a vykuchají. Kupujeme tam pstruhy - jsou vynikající! Na jaře tam pokvetou plantáže česneku medvědího, ale pozor na cedule - v chráněných lokalitách se trhat nesmí!

Děkuji. Přesně tohle místo jsem měla na mysli. Dneska asi těžko, jsem na nucené dietě  :(  :(


  • 0

#710 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 19:27

Koukam na to až teď, jojo, je to tak, je to chronogram. Nic se neodečítá, čísla se prostě jen sečtou, J je totéž co I, V je totéž co U (ale to tu zrovna nejni). i vyšlo 1868. Je na tom založená jedna keš v Olomouci, mam dojem že kostel sv. Michala nebo tak ňák, nemam čas to hledat.


  • -1

#711 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 20:09

Jenom potvrdím, co už výše uvedla Jacka. V chronogramech se hodnoty prostě sčítají, bez ohledu na to, co čemu předchází (tedy př. DeI genItrIX = 513). S ohledem na historický vývoj latinského pravopisu se vyskytují alternace a ekvivalence I/J či V/U, (př. IosephVs) problematické může být též W. Jinak vzácněji se lze setkat i s chronogramy dvojitými, kdy výsledek součtu dává dvojnásobek letopočtu.

 

Na svojí keši v Kouřimi dokonce používám u jedné stage princip chronogramu (u mě ovšem nejde o zašifrování letopočtu, jen zpestřuji získání jedné číselné indicie).


Tento příspěvek byl upraven od Toniczech: 19 únor 2014 - 20:13

  • 0

#712 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 887 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 20:12

Podívejte se na tuhle fotku. Hodně jsem ji zvětšil a přidal červenou, ale je tam jasně vidět, že to "l" (malé písmeno L ve slově "byl") je černé, zatímco "I" (velké "i" na dalším řádku - "I tobě") je červené. Takže ...D C I C M...  a je to 1818!  :D  Pokud mě ovšem zrak nešálil a kalkulačka nezradila :angry: .

Přiložené miniatury

  • Pomnik.jpg

  • 0
Quaerendo invenietis (Kdo hledá, najde).

#713 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 20:50

Pravdu díš, Láďo, jána to předtím mrkla jen v rychlosti. Je to jak říkáš.


  • -1

#714 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 040 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 22:23

Já brala fotku ze svého mobilu  - foceno v lednu a tam je L červené !!! Pošlu to Láďovi, když už řešíme L. :D

 

Jak jsem fotku odeslala, tak jsem si ji znovu prohlédla, abych věděla, že jsem odeslala správnou a ejhle, proti mobilu, kde je L jasně červené jako ostatní písmena, na ploše monitoru vypadá podivně :o  - váhala bych jestli červená nebo černá, na malé ploše mobilu naprosto jiná fotka !!! :o Skoro abych z mobilu udělala TB a nechala kolovat, neuvěřitelné! To jsou čáry, ráno zkusíme dotaz na CCI4695, jestli nemá další fotku. 

:D


Tento příspěvek byl upraven od zvedavkanocni: 19 únor 2014 - 22:42

  • 0

#715 Hamaci

Hamaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 177 příspěvků(y)

Publikováno 19 únor 2014 - 23:14

Platfusák jsem a stejně mi modrou nedali. A šedesátky jsem strašně neměl rád, byly příšerně těžké, hlavně ta dlouhá konga nebo jak se tomu říkalo a přitom v nich v zimě byla pěkná kosa i s teplým prádlem :). A na trempíky v nich jsem se potom dlouho díval s pobaveným úsměvem...

Nech bejt. Kalhoty tohoto vzoru mám moc rád. Jsou moc příjemné a pohodlné. Bohužel už se nové nedají sehnat.

Kongo jsem nikdy neměl, tak nemohu soudit.


  • 0

#716 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2014 - 0:15

To jsou čáry, ráno zkusíme dotaz na CCI4695, jestli nemá další fotku.

Já myslim, že je to tak podstatná věc, že by se tam neprodleně někdo měl jít podívat a zjistit to přesně!


  • -1

#717 MikiHamza

MikiHamza

    MikiHamza

  • Members
  • PipPipPip
  • 890 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2014 - 7:36

Jak už jsem jednou psal, na původním nápisu byl uveden přímo letopočet 1818. Při tvorbě toho nového s chronogramem se asi autor sekl, a to L ve slově byL je tam navíc. Určitě původně bylo i červeně, viz fotky v obecní fotogalerii http://www.loucim.cz...ka-kolem-trati/. Takže řešení je udělat z něj malé l a přetřít na černo, což se možná už stalo.


  • 0

#718 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2014 - 9:31

No, zjevně "slušněj oddíl", kdo tu restauraci nápisu prováděl...Alespoň to výmluvně ilustruje, jak je dobré tyhle drobné památky kolem sebe průběžně fotografovat.  Na http://commons.wikim...Category:Loučim sice už něco z obce máme, ale ten sv. Jan nám tam zatím chybí, takže kolegové kačeři z oblasti DO/KT mají možnost se ukázat. 

 

Jinak krásné starobylé místní jméno, ani bych je v takovém periferním kraji nečekal. Není jednoduše odvozeno od slovesa loučit se, jak by se dneska možná na první pohled zdálo, ale je to přivlastňovací tvar od osobního jména Loučim (znamená tedy něco jako "Loučimova (ves)"). Podle čeho se ovšem jmenoval ten jinak neznámý pan Loučim /uvědomme si, že staročesky to znělo Lúčim/. těžko říct - může to být od křestního jména Lukáš, může to být od slovesa loučit se nebo taky od dnes už odumřelého slovesa loučet /stč. lúčeti/, což znamenalo házet, vrhat, metat.


  • 0

#719 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 214 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2014 - 9:59

Podle čeho se ovšem jmenoval ten jinak neznámý pan Loučim /uvědomme si, že staročesky to znělo Lúčim/. těžko říct - může to být od křestního jména Lukáš, může to být od slovesa loučit se nebo taky od dnes už odumřelého slovesa loučet /stč. lúčeti/, což znamenalo házet, vrhat, metat.

Napadá mě ještě lúč - paprsek (srov. loukoť), případně "hle, Lučanů zpupné plémě" :D


  • -1

#720 phrkt

phrkt

    věčný rejpálek

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 743 příspěvků(y)

Publikováno 20 únor 2014 - 10:15

No, zjevně "slušněj oddíl", kdo tu restauraci nápisu prováděl...Alespoň to výmluvně ilustruje, jak je dobré tyhle drobné památky kolem sebe průběžně fotografovat.  Na http://commons.wikim...Category:Loučim sice už něco z obce máme, ale ten sv. Jan nám tam zatím chybí, takže kolegové kačeři z oblasti DO/KT mají možnost se ukázat. 

O víkendu se tam zkusím zastavit a Jána nafotit (stejně pojedu kolem), pár snímků tamodtud určitě mám. ale sochu jsem nějak vynechal.


  • 0




6 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 6 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama