Nazdar, potřeboval bych slyšet názor více jidí, co hrajou wigo. ... Už jsem skoro rozhodnutý přejít na androidí telefon s WYG, ale tenhle log mě přinutil ještě jednou k zamyšlení.... Co si o tom myslíte vy? Garminů je čím dál tím míň, jsou pomalé a wigo na nich pracuje v nějaké pochybné alfaverzi se spoustou bugů, WYG biylda dotáhnul téměř k dokonalosti. Garmíní wigo na telefonu jde, naopak spíše ne.
Luboši, v pátek jsme se spolu na téma, v čem je lepší wigo na telefonu než v Garminu, bavili. Přednosti telefonu jsou nesporné. K těm mnou zmíněným si přičti ještě jednu, kterou jsem zapomněl uvést, a to možnost přehrávat MP3 soubory narozdíl od Garminova pípání jak z doby osmibitových počítačů.
Zmíněným logem bych se vůbec nestresoval. Pro někoho je hraní wheriga nad jeho mentální schopnosti, podobně jako se někteří i jinak vzdělaní a chytří lidé nikdy nenaučí řídit auto. Vždycky oceňuji, když někdo takový uzná svůj hendikep a radši se o to ani nepokouší. Ušetří tím problémy jak sobě, tak druhým. Podobně by se měli zachovat i při hraní wiga.
Za mě jednoznačně opustit Garmina jako wigo platformu a soustředit se jenom na telefony a snažit se z platformy vytřískat maximum. Z mého pohledu byl můj Bazilišek testovacím balónkem a reakce drtivé většiny lovců mi ukázaly, že to rozhodně není cesta špatná.
Protože by to možná zajímalo i ostatní, napíšu svoje důvody, proč se při psaní wiga na Garmina vykašlat a soustředit se pouze na telefon:
- Implementace wherigo konceptu v Garminech je nedotažená, neboť to zodpovědné pány přestalo bavit, patrně od toho čekali něco víc a to se nepotvrdilo. V telefonech je dotažená mnohem dál, přičemž WhereYouGo pro Android disponuje podle mého názoru asi nejdotaženější implementací wherigo konceptu, za což patří dík všem, kteří se na tom podíleli a podílejí (matejcik, menion, biylda, snad jsem na někoho nezapomněl a snad jsem někomu nezkomolil nick).
To bylo skoro odborně a co si pod tím představit — jinými slovy: při programování dává wherigo koncept autorovi nějaké možnosti. Garmin ale některé z nich ignoruje, takže pokud chcete, aby to na něm fungovalo, nedají se použít. Příkladem budiž třeba příkazy u zón, ale je tam toho víc.
- V Garminech nejde používat příkazy u zón (to je to samé, jako u předmětů a postav, kde to používat lze), nefunguje událost Při kliknutí, zatímco v telefonech tohle všechno funguje bez problémů.
- Vzhledem k tomu, že má malou paměť a slabý procesor, nezvládá Garmin příliš mnoho současně aktivních zón, 6 se počítá za bezpečné, 7 je na hranici a víc už znamená hazardování. Souvisí to s tím, že se musí v každém okamžiku pro každou zónu spočítat, kde se vůči ní hráč nachází (uvnitř, mimo, v blízkosti, v dosahu). To je samozřejmě svým způsobem náročná výpočetní operace (pozice bodu vůči polygonu) a ta se musí opakovat pro každou aktivní zónu. A Garmin to se svojí hardwarovou výbavou prostě nezvládá. Současné telefony s tímto většinou problémy nemají (cca 66 současně aktivních zón, sice nijak komplikovaných, bez zaškobrtnutí). Zatímco chybějící příkazy u zón i nefunkčnost události Při kliknutí se dají celkem bez problémů obejít nebo nahradit, malý počet současně aktivních zón výrazně omezuje autora při tvorbě hry.
- S předchozím bodem souvisí i rychlost, resp. pomalost zpracování na Garminovi. Krásně to bylo kdysi vidět na wigu „CITO Židovské pece“. Já jsem ho hrál na telefonu (byl to můj první telefon s Androidem, byla to verze, tuším, 1.6, asi 512 MB paměti, prehistorická verze WhereYouGo), současně se mnou tam byli i lidi s Garminem. Byla tam jedna operace (vyprázdnění kolečka), která byla na mém telefonu hotova během sekundy, zatímco na Garminech trvala skoro minutu. A třeba generování záchranných kódů na mých ITZ je na Garminovi taky otázka dlouhých sekund, zatímco na telefonu je to mžik.
- Telefony mají oproti Garminovi lepší displej, s tím související lepší zobrazování obrázků a jejich lepší čitelnost. Nedávno jsem hrál wigo, kde se část měla jít podle fotografií na způsob letterboxu. Zatímco na telefonech paráda, na Garminu byly obrázky prakticky nečitelné, resp. nedalo se z nich skoro nic poznat. Pokud se používají pouze ilustrační obrázky anebo „perokresby“, tak to nevadí, ale pokud je to fotografie a má to mít nějaký klíčovější význam ve hře, tak Garmin selhává.
- Mnou již zmiňované zvuky. Zatímco na telefonech přehrajete regulérní MP3, Garmin dokáže pouze pípat. Ano, existuje jakási aplikace, kde si pomocí jednoduché klaviatury a znalosti not dokážete napsat i svoji melodii, ale kdo by se s tím dělal. A například syntetický hlas z toho nedostanete ani náhodou.
- Zobrazení na mapě. Telefonní aplikace vesměs umožňují zobrazit pozici hráče a všech aktivních zón na mapě, zatímco na Garminovi jdete pouze podle šipky a vzdálenosti. To je samozřejmě věc vkusu, ale já se na telefonech při hraní wiga jinak než pomocí mapy nenaviguju.
- Pouze u WhereYouGo pak lepší možnosti ukládání hry — lze ji ukládat do více tzv. slotů a tím mít možnost se vrátit do více předchozích pozic.
To by asi jako výčet stačilo. I při přechodu na telefon je potřeba dát si pozor, především na iPhony, kde míra implementace konceptu taky není stoprocentní, ale je rozhodně mnohonásobně vyšší než u Garmina (bohužel, co jsem se dozvěděl, nedá se očekávat v tomto směru žádné zlepšení, leda by se našel nějaký odvážlivec, který by ten player napsal znovu a lépe).
Jinou věcí je, že u wiga se kombinuje několik faktorů: možnosti platformy wheriga, jeho konkrétní implementace do přehrávače (programu, ve kterém to wigo hrajete), použitá verze operačního systému (i u Androidích telefonů bývají nemalé rozdíly), konkrétní HW výbava a aktuální stav telefonu (paměť, procesor, procesy aktuálně běžící na pozadí), kvalita a zkušenosti autora a kvalita a zkušenosti hráče (například způsob, jakým telefon používá). Výsledek určuje průnik všech těchto faktorů, neboli jinými slovy výsledek je tak kvalitní, jak kvalitní je nejslabší článek. Dál to rozebírat nebudu.