Ano, pravidla maratonu jsou stejná pro všechny. Ale chci-li ten maraton uběhnout a nechcípnout po cestě, musím trénovat. A to hodně. Musím tomu tréninku obětovat hodně času a jiných svých aktivit. Místo výletu do přírody s rodinou či kamarády půjdu běhat. Místo grilovačky na zahradě půjdu běhat. Místo keškování - půjdu běhat.
Pokud udělám volbu "jiné aktivity místo běhání", třeba i jiný sport, box či plavání či horolezectví, samozřejmě nemám na to, abych zaběhl maraton. A možná se ani na start nedostanu, protože nesplním kvalifikaci, taktéž danou pravidly pořadatele maratonu.
A to je podstata té tebou vzývané spravedlnosti. Možnost mít buď něco, nebo něco jiného.
Nikoli právo na všechno. Nikoli právo běžet maraton až do cíle a případně vyhrát, i když jsem si předtím roky dopřával grilovačky a nenáročné keškování místo běhání nebo dělal úplně jiný sport.
A nikdo si určitě u pořadatelů maratonu nestěžuje, že ti, kteří s ním začali ve dvacet či třiceti, ho uběhnou snáz než ti, kteří se pro něj rozhodli v padesáti.
Challenge = výzva, a výzva je výzva k překonání sebe sama a určité těžké překážky. Hvězdičky odpovídají její náročnosti. Jaká by byla náročnost výzvy, kterou může splnit každý?
Tento příspěvek byl upraven od ru šedesátsedm: 10 November 2021 - 12:09