poradte jakou gps
#41
Publikováno 10 listopad 2007 - 13:02
#42
Publikováno 10 listopad 2007 - 13:42
#43
Publikováno 10 listopad 2007 - 21:13
Tak už jsem v MF koupil dnes během odlovu, junior se může těšit :-)sobikovi napsal/a:
Supr, zajedu tam :-) junior bude mít radost. Jednoduchá mapa mu bude stačitEcho_snp napsal/a:
Asi budu opakovat co psali jiní, ale o víkendu jsem se byl v MF na Legenda ptáta co z toho vyšlo?
MF ve Stodůlkách ještě pár Legendů má a momentálně probíhá nějaká akce, takže Legend je za 1990,- a kabel + mapy (Topo + MF) za cca 1500,-
Pokud si někdo koupí jen samotného legenda, tak v něm je přednahratá ta MF mapa, což je vlastně Topo osekaná na 8MB (vystačil jsem si s ní víc jak 3/4 roku).
#44
Publikováno 12 listopad 2007 - 0:21
#45
Publikováno 12 listopad 2007 - 20:30
#46
Publikováno 12 listopad 2007 - 21:59
#47
Publikováno 14 listopad 2007 - 15:27
dokola napsal/a:
turistické výlety po české zemi děláme pravidelně celá rodina a když jsem narazil na geocaching, tak se mi ta myšlenka moc zalíbila, jenže teď tápu co a jak zvolit....
takže, (je mi jasné, že každý bude hájit svoje oblíbené, ale i tak se zeptám) co doporučíte člověku, který nemá problém ovládat i složitou techniku, chce turistovat a hleda, ale občas by to chtěl využít i na bloudění v autě po silnicích, když jede do končin které nezná..
trh je široký a nabídka veliká a tak hledám osobní zkušenosti a názory
budu vděčný za info sem a nebo na dokola(zavinac)dokola.info
Radek
Radku, z mé osobní zkušenosti a "rodinných tradic" bych se klonil k Magellanu, ačkoliv se mnou nemusí zastánci Garmina a jiných přístrojů souhlasit, avšak kolik lidí, tolik je i názorů, to je pochopitelné. Tedy trochu historie a vývoje, proč zrovna Magellan přístroj.
1. První zkušenost s GPS navigací jsem měl v roce 2000, když jsem si ze zvědavosti zakoupil v Cambridském obchodě se sportovními potřebami navigační přístroj GPS Magellan 315. Byla to spíše taková hračka na chození po horách a zvědavost, že v Anglii mají výšky v tisících, ale stop, protože se trochu stydí, že mnoho jejich hor nedosahuje 1000 metrů, tak si to kompenzovali na mapách ve stopách.
2. Po vyprchání zvědavosti nad tajemstvím GPS navigace jsem jsem dal švagrovi, jelikož jsem předpokládal, že jej využije pro rozumné účely. Byl a dnes stále je s přístrojem velice spokojen. Zakoupil si kabel na počítač a nějaký program, v názvu měl tuším nějaký Acrodis, nebo tak něco.
3. I po těch letech co má přístroj dnes dokáže dohledat do 2 metrů původní lokalitu. Používá to v lesnictví a ochraně přírody, což se hodí.
4. Nedávno jsem znovu začal uvažovat o GPS. Pročetl jsem mnoho diskuzí, prozkoumal, co je to onen chipset SIRF III na Garminech a posléze zkoumal, zda to má i Magellan. Jeden co jsem našel to má: Magellan CrossoverGPS - North America (2500T), ale o to jsem neuvažoval. Nejvíce mne ze všech studií zaujal Magellan eXplorist 600. Hned řeknu proč. Po přečtení všech těchto informací, jsem došel k
názoru, že čipová sada SIRF III není zase tak potřebná. U eXplorist 600 není, ale je tam WAAS/EGNOS a GPS technologie. Budu citovat z popisu výrobce: "3 to 5 meters (10 - 16 feet) - WAAS/EGNOS, < 7 meters (15 feet) - GPS only" Nejvíce mne ze všech studií zaujal Magellan eXplorist 600. Po pročtení Wikipedie a popisu co je co za zkratky, vycházel opět velice dobře Magellan. Chipová sada SIRF III sice udává,
že se dá zaměřit GPS pozice i v objektu, ale otázka je, z jakou přesností.
5. K dalšímu názoru přispěl i příspěvek od Pateson (děkuji Patesone) ve vlákně http://www.geocachin...6044#post_46044
který odkazuje na http://www.mtgc.org/...tlipe/showdown/ Zde je studie, kde Robert Lipe zapojil důmyslným přístrojem do počítače 3 GPS navigační přístroje (Garmin 60CSX, Garmin 60CS a Magellan eXplorist 600) a pomocí svého diagnostického programu zkoumal, jak se budou jednotlivé přístoje chovat. Nechodil však po terénu, ale byl staticky doma u okna. Přístroje měl umístěny vedle sebe.
Je zajímavé sledovat, jak uvidíte na grafu z jeho stránky následovné:
1. graf ukazoval kolik přijímač je schopen zachytit satelitů. Nejstabilněji si vedl eXplorist 600, který zachytil 3-9 satelitů. Dobře si vedl Garmin 60CSX. Zklamal naopak Garmin 60CS, který se "nechytal".
Dále autor slibuje, jak si pořídí kyblík na GPS a hromadu kabelů s notebookem potáhne do lesa, aby viděl, jaké to je v hlubokém lese. Ale zde to myslel s nadsázkou.
2. jeho graf ukazuje, jak se za posledních 6 hodin pohybují koordináty, tedy GPS poloha všech přístrojů. Garmin 60CS zde opět prohrává na plné čáře, jelikož si cestuje hlava nehlava. Na druhém místě je trochu stabilnější Garmin CSX a nejlépe opět vychází eXplorist 600. Opět laškuje, že když už nic jiného, povedl se mu obrázkem docela umělecký projev vypadající jako cákance barev a zároveň se utvrzuje o svém mnohaletém pozorování přesnosti Garminů a Magellanů.
3. graf je již pouze s přístroji Garmin 60CSX a Magellan eXplorist 600. Garmin 60CSX létá zcela mimo stupnici ven z obrazovky. Magellan se drží. Ještě se podivuje nad věcí, že pokud udělá průměr GPS pozic jednotlivých přístrojů, vyjde mu přesně ta samá hodnota. Možná uměle zaváděná chyba USA.
4. předposlední graf ukazuje opět oba předcházející spoluhráče, tentokrát 60CSX neukáže nikdy 62 stejných pozic za sebou. eXplorist si však velice věří a vrací zpátky velice přesné hodnoty a to až 530 na jeden pár. Netřeba však v tomto činit ukvapené závěry pro výběr přístroje. Každý má jinou srdeční záležitost.
5. poslední graf ukazuje opět všechny tři přístroje, nyní jsou v módu, prostě položeném, kdyby náš turista se zastavil. Garmin 60SCX velice plynule cestuje, i když je vlastně ve stavu stojatém. Překonal však jednu míli. Garmin 60CS překonal okolo 400 yardů? A nakonec Magellan eXplorist 600 se drží něco málo přes 200 yardů.
Závěrem podotýká, že v určitém čase obě jednotky začaly sbírat data více rychleji a je to zřejmě způsobeno příznivější polohou a nakloněním satelitů na oběžné dráze
Tedy jestli mohu mít závěrem svůj názor, šel bych jistojistě do Magellana eXplorist 600. Srovnejte si jednotlivé přístroje Magellan, označte Handheld a vyberte všechny přístroje pro Vaši referenci (SHIFT plus levé tlačítko myši a SUBMIT):
http://www.magellang...son_results.asp
Ještě porovnání Garmina a Magellan (Německy)
http://www.cachedoc....0-csx-vs-ex600/
#48
Publikováno 14 listopad 2007 - 15:50
#49
Publikováno 14 listopad 2007 - 15:51
#50
Publikováno 14 listopad 2007 - 16:34
Jsou tam i videnávody na nahrávání mapy do přístroje.
#51
Publikováno 14 listopad 2007 - 16:43
Jarous1 napsal/a:
Fajn. Ale k čemi Ti je super přístroj s dokonalou přesností, když k tomu dodnes neexistují použitelné mapy ČR ??? V tomto, bohužel pro Magellan, Garmin už dost dlouho vede a neokecáš to...
Možná mi ale něco uniklo... O jakýchsi mapách jsem už slyšel, ale nevím jestli se už prodávají a kolik případně stojí. Každopádně na to, jak dlouho se tu Magellan prodává, je to docela ostuda, že teprve až teď se začíná něco dít... Že by jim konečně docházelo, že Garmin tu má skoro monopol ?
Ty mapy Českých zemí pro Magellan ještě zmiňuje pan Hrouda zde:
http://magellan.ic.cz/mapdesc.php
Jizerské hory výrazně podrobné. Co jiného si přát. Snad jen více takových oblastí.
#52
Publikováno 14 listopad 2007 - 16:58
#53
Publikováno 14 listopad 2007 - 16:58
#54
Publikováno 14 listopad 2007 - 16:59
no ona uz ofiko ceska nejaky ten tyden existuje, ale otazkou je, jak kvalitni. a ty co si udelam asi tezko budou routovat - coz byl taky jeden z pozadavku tazajiciho se. a umi vlastne vubec routovat ta oficialni? proste kolem map magu je tolik "ale", ze jeste chvili bude garmin jako prvni volba. (teda samozrejme pro ty, co mapu chteji)Fagusius napsal/a:
Nějaké mapy na Magellan a námět pro tvoření Českých by mohly být k nalezení zde: http://www.gpsinform.../eXplorist.html
Jsou tam i videnávody na nahrávání mapy do přístroje.
edit: ze ja jsem vzdycky ten o minutu pomalejsi ..
#55
Publikováno 14 listopad 2007 - 17:47
#56
Publikováno 14 listopad 2007 - 21:27
#57
Publikováno 14 listopad 2007 - 23:37
#58
Publikováno 14 listopad 2007 - 23:46
Fagusius napsal/a:
Radku, z mé osobní zkušenosti a "rodinných tradic" bych se klonil k Magellanu, ačkoliv se mnou nemusí zastánci Garmina a jiných přístrojů souhlasit, avšak kolik lidí, tolik je i názorů, to je pochopitelné. Tedy trochu historie a vývoje, proč zrovna Magellan přístroj.
Tedy jestli mohu mít závěrem svůj názor, šel bych jistojistě do Magellana eXplorist 600. Srovnejte si jednotlivé přístroje Magellan, označte Handheld a vyberte všechny přístroje pro Vaši referenci (SHIFT plus levé tlačítko myši a SUBMIT):
http://www.magellang...son_results.asp
Fagusiusi..nic ve zlém ale číst tvůj příspěvek dřív před koupí, tak bych měl proti magellanu ještě jednu výhradu. Tvůj příspěvek působí jako PR a já jsem na reklamní tlaky naježený...
Překvapilo mne také, že tak precizní a zasvěcený článek o GPS píše člověk na Geocaching v podstatě jako svůj téměř první příspěvek....
Ale nemyslím to špatně, jen mi to tak bloumalo hlavou
#59
Publikováno 15 listopad 2007 - 11:25
#60
Publikováno 19 prosinec 2007 - 11:20
Dorcadion napsal/a:
Explorist 600 od Magellana má jednu vlastnost, která ho naprosto vyřazuje ze "soutěže" o skutečnou outdoorovou-expediční GPS. A tou je napájení Li-Ion akumulátorem nikoliv AA-články... Jinak co se týče přesnosti a citlivosti, velký rozdíl mezi novými Magellany a Garminy není. "Cestování" 60CSx bylo prakticky odstraněno jedním s nových firmwarů.
Dalšími nevýhodami Magellanů řady Explorist je nízké rozlišení LCD displeje (pouhých 122×160 pixelů) oproti Garminu (160 × 240 pixelů u řady GPSMap 60 a 176 × 220 pixelů u řady eTrex), špatná servisní a mapová podpora v ČR a v neposlední řadě oproti řadě 60 i ergonomie ovládání (to je ale subjektivní).
eXplorist 600 mám možnost používat a co se týče Vámi zmiňované Li-Ion baterie. V balení nám byl dodán také adaptér na 3 AAA články, stejné velikosti jako Li-Ion baterie. Tedy nevylučuje to nepřetržité použití v terénu a teoreticky zdvojnásobuje dobu použití při jedné akci na celkových asi 32 hodin(2x16 hodin). Viděl jsem předtím kdysi i zmínku o tomto adaptéru v některé z předchozích tiskových zpráv společnosti vyrábějící Magellany, že se mají jako tím vybavovat. Při rozbalení zásilky bylo tedy příjemné překvapení, že se tam adaptér objevil. Tedy pro ty, kdo stále váhají.
eXplorist 600 má teploměr snímající teplotu okolí, barometrický výškoměr, tlakoměr i elektronický kompas (nezávislý na příjmu GPS signálu, může být použit i v jeskyni z zaměření azimutu), také ukazuje výškový profil prošlého terénu (v cyklistických mapách je možno vidět na rubové straně pro jednotlivé trasy, tedy členitost terénu s nadmořskými výškami). Připojení k počítači je samozřejmé přes USB kabel. MapSend Lite program který je ke stažení na stránkách Magellanu zdarma nabízí (pokud do něj nahrajete mapu svého zájmového území) i prohlídku ve 3D. Jestli tedy pojedete například autem pod vysokými kopci, notebook připojený Vám ukáže, jak se krajina ve 3D mění. Jde samozřejmě využít i doma při přípravě cesty, pokud si zapnete simulační mód s Vámi nahranou trasou, například se tak můžete jako cyklisté vyhnout prudkým stoupáním, či kdo chce, může si je naopak najít ve vizuálním módu.
Tedy spokojenost. Ještě nakonec jedna poznámka, přístroj vypadá na všech zobrazeních a fotografiích docela velký. Ale dojem klame. Velikost je asi jako dnešních smartphonů (11,7x5,3x3,3cm, váha 110 gramů). Bylo zakoupeno v internetové prodejně outdooru affekt.cz za 12.800 Kč s DPH. Jiné firmy nabízely za tuto cenu bez DPH.
Jinak mohu jen doporučit těm, které ještě nepostihly masové reklamy na Garmina (profláklé jméno, narozdíl od Magellan) a má svůj vlastní názor v rozhodování. Například každý kupuje Adidas, ale jsou i jiné kvalitní firmy s neprofláknutým jménem.
Pěkné Vánoce a bohatého Ježíška.
1 uživatel(ů) prochází toto téma
0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů